Zeugma Mozaik Müzesi'ndeki ilgi çekici eserler

Zeugma Mozaik Müzesi'ndeki ilgi çekici eserler

Türkiye'nin güneydoğusundaki Gaziantep ilinde yer alan dünyanın en büyük mozaik müzelerinden biri olan Zeugma Mozaik Müzesi'ndeki eşsiz mozaikler, uzman bir ekip tarafından gelecek nesiller için azami özen ve hassasiyetle temizleniyor.

Yüzen Benin köyünde dev bir fresk belirdi
Benin’in güneydoğusundaki Nokoue Gölü’nün ortasında, sütunlar üzerinde yüzlerceahşap kulübeyle çevrili küçük bir adada, dev bir tablo şekillendi. 41 santigratderece (106F) sıcaklıkta olan yerde üç saat geçiren Fransız sanatçı Saype,Ganvie’nin yüzen köyünde bir oyun alanına sanat yapmakla meşgul.…

Müzede bulunan ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülen "Çingene Kızı" mozaiği, "Mars heykeli", Roma çeşmeleri ve diğer eşsiz mozaikler gibi dünyaca ünlü mozaikler, kurtarma kazıları sırasında ortaya çıkarıldı.

Çingene kızı

Fırat Nehri üzerindeki villalar, Gaziantep Restorasyon Koruma Bölge Laboratuvarlarından sekiz kişilik uzman ekip tarafından gelecek nesillere koruma amacıyla korunmaktadır.

Çingene Kızı mozaiği

Gaziantep Müzeler Direktörü Özgür Çomak yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: Gelecek nesillere aktarmak için müze içerisinde çok çalışıyoruz. Gereken duyarlılığı ve hassasiyeti özenle göstermeye ve sanatın tamamen korunmasını amaçlıyoruz. Dolayısıyla bu ülkemiz için sanatın ileri seviyeye taşınmasını sağlayan önemli unsurlardan biridir, dedi.

Mars Heykeli

İlk aşamada temizlik işine başladıktan sonra yapılan çalışmaların dökümantasyonunu yaptıklarını kaydeden Çorbacı, “Hem fotoğraflı hem de yazılı dokümantasyon yapıyoruz” dedi.

Roma Harikası: Zeugma Antik Kenti

Renk ve çeşitlilik açısından dünyanın en önemli eserlerine ev sahipliği yapan müze özenle korunmaya devam ediyor.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün