Yeni teknoloji kafanızın içine girebilir. Hazır mısınız?

Yeni teknoloji kafanızın içine girebilir. Hazır mısınız?

Araştırmacılar ve Doktorlar uzun zamandır konuşmaya veya yazmaya dayalı olmadan birisinin beyninden bilgi alabilmenin yollarını arıyorlar. Vücutları artık hareket edemeyen veya konuşamayan insanlar için bu durum yardımcı olabilir. İmplante edilmiş elektrotlar, beynin hareket alanlarındaki sinyalleri kaydedebilir. Bu da, bazı insanların robotik protezleri kontrol etmesine izin verir.

Yüzen Benin köyünde dev bir fresk belirdi
Benin’in güneydoğusundaki Nokoue Gölü’nün ortasında, sütunlar üzerinde yüzlerceahşap kulübeyle çevrili küçük bir adada, dev bir tablo şekillendi. 41 santigratderece (106F) sıcaklıkta olan yerde üç saat geçiren Fransız sanatçı Saype,Ganvie’nin yüzen köyünde bir oyun alanına sanat yapmakla meşgul.…

Johns Hopkins Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, Robert "Buz" Chmielewski'nin beynine elektrotlar yerleştirdiler. Sörf kazası yaşayan adam kollarını ve bacaklarını artık kullanamıyordu. Chmielewski beyninin her iki tarafından gelen sinyalleri kullanarak iki protez kolu kontrol edebiliyordu. Onlarla kendini doyurmak için aynı anda bir çatal ve bıçak kullanabiliyordu. Araştırmacılar geçen yılın sonlarında bir basın açıklamasında birçok gelişmeyi daha duyurdular.

Diğer araştırmacılar, konuşamayan felçli bir adamın beyin sinyallerinden gelen konuşmanın kodunu çözdüler. Bu adam "Biraz su ister misin?" sorusunu bir bilgisayar ekranında görmeyi başardı. Daha sonra "Hayır, henüz susamadım" mesajıyla da yanıt verdi.

Felçi adamın beyninden gelen sinyalleri kullanarak mesajı yazdıracak bir bilgisayarı bulunuyor. Columbia Üniversitesi tarafından düzenlenen sempozyumda anlatılan bu çalışma, beyinleri bilgisayarlara bağlamadaki ilerlemelerden sadece biriydi.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün