Yeni kentlerde dikey mimari mi yoksa yatay mimari mi tercih edilmelidir?

Yeni kentlerde dikey mimari mi yoksa yatay mimari mi tercih edilmelidir?

İnsanın yerleşik hayata geçtiği süreden beridir barınma ihtiyacı en önemli yeri kaplamaktadır. Eski çağlar ile günümüz arasındaki yerleşim anlayışları artık farklılaşmıştır. Kırsal alanlarda yatay mimarinin varolduğunu gözlemlerken mega kentlerde ise gökdelenlerin hakimiyetini sürdürdüğünü biliyoruz. Peki yeni kentlerde dikey mimari mi yoksa yatay mimari mi tercih edilmelidir?

Planlı ve düzenli yatay mimari örneği: Paris!

Paris'in öne çıkan özelliklerinden birisi de 2. Dünya Harbi'ne rağmen mükemmel bir mimari planlamaya sahip olmasıdır. Buradan almamız gereken en önemli ders bir şehrin silüetinin en önemli husus olduğudur. Eğer eski bir kentin silüetini bozarsanız kötü bir görüntü oluşacaktır. Fakat Paris'te böyle bir uygulama ya da görüntünün emareleri yoktur.

Güzel İstanbulumuz...

Her iki mimari tipinin de yer aldığı İstanbul'u ele alalım. Şehrimizde hem eski kentin silüeti mevcutken hem de yeni yükselen gökdelenler vardır. Bu uygulama yanlış değildir. Bir şehir göç aldıkça büyür ve yeni binalar eklenir. Gökdelenler az yer kaplamalarından dolayı mantıklı bir seçim olsa da eski kentin silüetinin içerisinde yer almamalıdır. Bu yönden İstanbul eksi not almaktadır. Dolmabahçe Sarayı'nı izlerken arkasındaki gökdelenleri görmek bütün olayı açıklıyor.

İsveç’li mimarlardan OAI Ofis Yapısı
Cédric Schärer tarafından tasarlanan bu yapı özellikle cephe hatları ve modern görünümü ile Bauhaus ekolünün temsilcisi olarak görülmekte.

Yorum yok!

Malesef İstanbul'un şehirleşmesi asimetrik olarak ilerlemektedir. Bu durumdan ise ülkedeki bütün vatandaşlar olarak bizler sorumluyuz. Fakat bu durumu tersine çevirmek elbette ki mümkündür. Doğru bir planlama ile gerekli bina traşlamaları yapılabilir. Bunun yanında gökdelenlerin yer aldığı şehir kısmı ayrıştırılabilir. Umarız buna yakında bir çözüm bulunur.

- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün