WH Studio'nun tasarladığı ağaç evler, mimari tasarımları ile Çin'de şimdiden bir sembol haline geldi

WH Studio'nun tasarladığı ağaç evler, mimari tasarımları ile Çin'de şimdiden bir sembol haline geldi

Ağaç evlerin birçok insanın hayali olduğunu biliyoruz. Yaşanılan ortamın otantik ve bol oksijenli olması her insanı heyecanlandıran bir unsur olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle ağaç evler de tasarım olarak birçok mimarın hayalinde yer almıştır.

Ağaç ve hayat!

Basit bir bitki gibi görünse de hayatı temsil eden canlılardır ağaçlar. Peki WH Studio'nun Çin'in Hangzhou kentinde kırsal alanda yaptığı ağaç evlere ne demeli? Şimdiden turistlerin Çin'deki uğrak yerlerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Bir mimari başyapıt, değer abidesi: Mağlova Kemeri
Tasarımlarda işlevsellik ilkesinden birçok otorite tarafından bahsedilmektedir.Peki Mimar Sinan’ın 458 yıllık su kemerinin günümüze kadar nasıl gelen birtasarım olduğunu inceleyeceğiz. Mağlova kemerine estetik bir perspektiften bakıldığında sadece su taşımak içininşa edilmediğini düşünmeye başla…

İşte karşınızda mükemmel mimari tasarıma sahip ağaç evler!

Dağlık bir arazide inşaa edilmiş olan bu evler farklı yönlere bakan girişleri ile bir dağınıklık varmış hissi yaratsa da bir ağacın dallarının varlığı hissettirilmek istenmiş. Bu fikrin, kesinlikle işe yaradığını söyleyebiliriz.

Dizayn mükemmel!

Mimari tasarımı sırasında, çevredeki manzaranın düzenine ve rengine uyum sağlamak amaçlanmış. Bu da mimari bir dehanın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Tek bir ağaç üzerine inşaa edilen bu evler bir ağacın dalları gibi yukarı doğru farklı açılarla yükselmektedir.

Ağaç, bir tema olarak işlenmiş

Ağaçların birbirine doğru yönelmesindeki sokulgan tavır evlerin tasarımında ve inşaasında da kendini göstermiştir. Buna ek olarak ışığa uzanan bir ağaç misali, evler de yukarı doğru yükselmektedir.

Antoni Gaudi: Dahi Mi? Deli Mi?
İspanya’nın Barselona kentinde yetişen Antoni Gaud[https://www.dezeen.com/tag/antoni-gaudi/]i tarihe damga vurmuş Katalan birmimardır. Dönemin inançlı insanlarından birisi olarak öne çıkan Gaudi, Katolikinancına sahipti. Yaşadığı dönemde neo-gotik çalışmalara aimza atan ünlü mimarbirçok mimardan…
- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün