Webrazzi sitesinin tasarım incelemesi

Webrazzi sitesinin tasarım incelemesi

2011 Yılından bugüne dek çok kez arayüzünde değişikliğe giden ve 2006 yılında Arda Kutsal tarafından kurulan Türkiye'nin web girişimleri denilince akla gelen ilk platformlarından biri olan webrazzi.com'un tasarım, son kullanıcı arayüzü'ne yakından bakalım.

Siteye giriş yaptığımızda ilk dikkat çeken şeyin öne çıkan haber içeriklerinden büyük görselli içerik olduğunu sonrasında alttaki çerez politikası kabul bandını görüyoruz.

Bu noktada herşeyin sade, anlaşılır ve bir editoryal tercih olarak uzun başlıklardan oluştuğunu görüyoruz. Reklam olmaması çok iyi.

Biraz daha kaydırdığımızda "Son Eklenenler" başlığıyla beraber güncellemeleri görüyoruz.

Webrazzi ürünlerinin ustaca yerleştirildiğini görmeye devam ediyoruz

İçerikler listelenirken ilk olarak webrazzi'nin en büyük gelir modeli olan etkinlikler listeleniyor. Biraz daha kaydırdığımızda yine bir başka içerik reklam modeli olan adrazzi içeriğinin diğer blog yazıları arasında yer aldığını sonrasında da premium content, özel içerik sadece premium üyelerin erişebildiği premium içerikleri görüyoruz. Pazarlama anlamında çok başarılı, sade ve merak uyandırıcı olduğunu düşünüyorum.

Üstte yapışkan menü sürekli bir kolay navigasyon araçlarını menü öğelerini sunmakta. Fazla görünen karmaşa söz konusu değil.

Şimdi "single content" tekil içerik kısmına bir göz atalım;

Herhangi bir içeriğe tıkladığınızda bu yazıyı hazırlarken herhangi bir reklam banner'i adblock kullanmamama rağmen çıkmadı. Normalde üstte bir kapatılabilir dev banner reklam ile yazı içerisinde 1, yazı sonunda 1 adet reklam alanı yer alıyordu.

Şimdi reklamsız hali elbette daha güzel görünüyor. Son haberleri e-posta adresinize gönderelim mi yazısı sizden onay bekliyor. Buton renklerinden tutun yazı tipi ve açılış şekli de oldukça zarif görünüyor.

İçerikler dev puntolar ile okunaklı ve sidebar olmadan servis ediliyor. Bazı kelimelerin koyu - kalın şekilde olması, isimlere mekanlara link çıkışı yapılıyor olması da tasarım açısından okunabilirliği tetikliyor.

Ekranı aşağı doğru kaydırdıkça solda bir paylaşım aracı yer alıyor. En sonda ise footer kısmından hemen önce "Bunlar İlgini Çekebilir" başlığı altında ilgili içerikler yer alıyor.

Tekil yazar sayfası (herhangi bir yazarın son yazılarının ve yazar hakkında çeşitli bağlantıların yer aldığı sayfa) ile üstteki sandviç menü adı verilen açılan menü sitenin kategorisini, içerik derinliğini ve oturaklılığını çok güzel şekilde ifade ediyor.

Sitenin bir konsept ve tasarım bakımından bütünlük taşıdığını düşünüyorum. Öte yandan gelir modellerine bir göz atarak yazımızı noktalayalım;

  • Google reklamları
  • Adrazzi reklamları (doğal sponsorlu içerik reklamları)
  • Webrazzi premium içerikleri
  • webrazzi etkinlikleri
  • webrazzi kariyer ilanları

Gelir modelleri dijital pazarlamaya oldukça uygun kaliteli blog içerikleriyle desteklendiğinden yıllardır yayında olan webrazzi'nin bir platforma geçiş yapma hedefi en azından duyumlarımıza göre bulunmuyor.

- Reklam Alanı -
Murat E.

Yazar Murat E.

Mimari projeler, tasarım araçları ve teknoloji ile tasarımı buluşturan konularda içerikler paylaşıyorum. Aynı zamanda Türkiye'nin En Büyük Yapı Platformu YapıForumu.com'un kurucusuyum. #blogger
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün