Uzay yolculuğu, hücrelerin güç merkezlerine zarar vererek sağlığa zarar verebilir

Uzay yolculuğu, hücrelerin güç merkezlerine zarar vererek sağlığa zarar verebilir

Uzay yolcuları bir dizi sağlık riskiyle karşı karşıya. Astronotlar yolcuğundan sonra kemik ve kas kaybı yaşadığını bildirdiler. Bazılarında ise bağışıklık bozuklukları,  kalp ve karaciğer sorunları baş gösterdi. Yeni bir çalışma, hücrelerdeki enerji üreten yapıların bu sorunların çoğunun sorumlusu olabileceğini gösterdi. Bu bulgu, Mars gibi çok uzak yerlere giderken gelecekteki astronotlar için tedavilere rehberlik edebilir.

Komşusu olan gezegenler, yaşam aramak için en iyi yerler olabilir
Yeni bir çalışmayla, birden çok gezegene sahip sistemlerin, tek bir gezegenesahip olanlardan daha yuvarlak yörüngelere sahip olma eğiliminde olduğu ilerisürüldü. Kopenhag’daki Niels Bohr Enstitüsü’nden gökbilimci Uffe Gråe Jørgensen,komşu gezegen bolluğunun, Dünya’yı yıkıcı kaostan korumuş olabil…

Bir sistem biyoloğu olan Afshin Beheshti, vücudun birden fazla parçasının birlikte nasıl çalıştığını inceledi. Kaliforniya, Moffett Field'daki, NASA Ames Araştırma Merkezi'nde, KBR için çalışmaktadır. KBR bir araştırma ve mühendislik şirketidir. Beheshti, uzay uçuşunun hücreleri ve dokuları nasıl etkileyebileceğini bilmek isteyen bir araştırma ekibinin parçasıdır. "Astronotlar için bu aslında temel bir sorundur" sözlerini dile getirmiştir.

Scott Kelly (sağda), ikizi (solda)

NASA, İkiz Çalışması'ndan alınan örnekleri incelemeye koyuldu. Emekli olmadan önce astronot Scott Kelly, Uluslararası Uzay İstasyonunda yaklaşık bir yıl geçirmişti. İkizi Mark dünyada kalmıştı. Daha sonra, ikisinden alınan kan örnekleri farklı mitokondriyal aktivite gösterdi.

En son çalışma için Beheshti ve ekibi, birçok hücre ve doku türü için GeneLab verilerini inceledi. Araştırmacılar, her verideki proteinlere ve RNA'lara baktılar. (RNA'lar, hücrelerin DNA'da depolanan talimatları yerine getirmesine yardımcı olan genetik bitlerdir.) Araştırmacılar ayrıca DNA'daki epigenetik değişiklikleri de incelediler. Bunlar genlerin dışında gelişebilen kimyasal anahtarlardır. Bunlar, uygun olmayan bir şekilde genleri açabilir veya kapatabilir veya ne kadar iyi çalıştıklarını etkileyebilir.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün