Uniqlo x Musée du Louvre arasında sanatsal ortaklık

Uniqlo x Musée du Louvre arasında sanatsal ortaklık

2021'in başında UNIQLO, Louvre Müzesi ile dört yıllık özel bir ortaklık yapıldı. Bu işbirliğinin amacı, sanatın güzelliklerini halkla paylaşmak ve Louvre Müzesi'nde sergilenmekte olan başyapıtların evrensel güzelliğini herkesin takdir etmesini sağlamaktır.

2021'in başında UNIQLO, Louvre Müzesi ile dört yıllık özel bir ortaklık yapıldı. Bu işbirliğinin amacı, sanatın güzelliklerini halkla paylaşmak ve Louvre Müzesi'nde sergilenmekte olan başyapıtların evrensel güzelliğini herkesin takdir etmesini sağlamaktır. Louvre, koruma departmanında 35.000 eser sergiliyor. UT (Uniqlo T-shirt) serisi, sekiz bölüm içerisinden dördü arasından seçilen ikonik ustaların tablolarını, heykellerini ve tuvallerini sergiliyor.

Koleksiyonun bir kısmı, 1980'lerin başında özellikle Joy Division ve New Order için plak kapaklarının tasarımında devrim yaratmasıyla tanınan İngiliz tasarımcı Peter Saville tarafından tasarlandı. Peter Saville'in yaratıcı grafik yaklaşımı, müzenin sanat eserlerini kataloglamak için kullandığı ve "Sanat ve mantık" teması etrafında tasarlanan envanter numarası sisteminin keşfinden esinlenmiştir.

"Pek çok insan gibi, sanat eserlerine baktığımda geometrilerinin farkındayım, daha ileri gitmek istedim ve bu işbirliği için bu bakış açısını keşfetmenin yeni bir yaratıcı boyut getireceğini düşündüm", Peter Saville.

Bu nedenle erkek koleksiyonu, geometrik şekiller ve müzenin evrensel başyapıtlarıyla ilişkilendirilen Sanatın arkasındaki mantığı vurgulamaktadır. Mona Lisa'dan Samothrace'in Kanatlı Zaferi'ne ve hatta Venus de Milo'ya kadar, sanat eserleri Peter Saville'in grafik ve kentsel tarzı aracılığıyla yeniden yorumlanıyor.

UNIQLO, 2021 baharından itibaren, yeni ziyaretçilerin eşsiz bir ortamda eserlerini keşfetmek için Louvre'a ücretsiz erişebilecekleri Cumartesi gecesi programının sponsorluğunu sürdürecek.
UNIQLO'nun Louvre ile ortaklığı, “Mini-Discoveries” eğitim programının sponsorluğunu da içeriyor. Esas olarak ailelere adanmış olan program, çarşamba, cumartesi ve pazar günleri özel rehberli turlar sunuyor.

- Reklam Alanı -
Halil Cihan

Yazar Halil Cihan

1982 Yılında İstanbul da dünyaya geldi. Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni olarak bir kamu kurumunda çalışmaya devam ediyor.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün