Türkiye'nin birçok şehrinden görüldüğü iddia edilen meteorun görüntüleri (video)

Türkiye'nin birçok şehrinden görüldüğü iddia edilen meteorun görüntüleri (video)

Dün gece saatlerinde Türkiye'ye Ankara ve Trabzon gibi şehirlerden görülebilen bir meteor düştüğü iddia edildi. Devasa yeşil ışıklarıyla ve düştüğü yerde bıraktığı etkisiyle sosyal medyada da gündeme oturan haberlerden birisi haline geldi.

İnsanlığın Sonunu Robotlar Mı Getirecek?
Akıllı robotlar, yapay zeka çalışmalarının ivmeli bir şekilde ilerlemesi ilebirlikte artık hayatımızda yerini almaya başladı. Bu robotların nasılçalıştığını anlatarak sizlerin kafasını elbetteki karıştırmayacağız. Fakatonların artık hayatımıza girdiğini de unutmayalım. Peki akıllı robotlar insanl…

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de meteor hadiselerine sık sık rastlamaktayız. Kimi zaman sadece bir ışık hüzmesinden ibaret olduğu kimi zamanda ise düştüğü yerde büyük çukurlar açarak büyük etkiler bırakmıştı. Son meteor olayımız ise Ankara, Yozgat, Çankırı gibi şehirlerden rahatlıkla gözlemlenebildi. Şuan için göktaşının büyüklüğü veya diğer detayları tam olarak net değil. Görüntülerin bize aktardığına göre yeşil bir ışık hüzmesi saçtığı aşikar.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülere baktığımızda yeryüzüne doğru gelen bir ışık hüzmesi olduğunu görebiliyoruz. Yeryüzüne düşüşü esnasında büyük ve parlak yeşil bir ışık topuna döndüğüne şahitlik ediyoruz. Daha sonra ise kırmızı bir renk alarak ortadan kaybolduğunu görüyoruz.

Meteor neden yeşil renkte ışık saçar?

Meteor yeryüzüne düşerken atmosfer gerçeğiyle karşılaşır. Bilimsel olarak bu süreçte alev almaya başlayan meteor, magnezyum yoğunluğu fazla ise mavi veya yeşil renkte ışık saçar. Sodyum ağırlıklı bir meteor ise sarı veya turuncu renkte renk geçişlerine sahip olmaktadır.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün