Türkiye, 2023 Ay misyonunu içeren 10 yıllık uzay programını açıkladı

Türkiye, 2023 Ay misyonunu içeren 10 yıllık uzay programını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salı günü ülkesi için ay misyonu hususunda, Türk astronotlarını uzaya gönderme ve uluslararası alanda uygulanabilir uydu sistemleri geliştirmeyi içeren, iddialı bir 10 yıllık uzay programını açıkladı.

NASA, Ingenuity Helikopterini Mars’ta uçurmak istiyor
NASA, Dünya’daki ilk motorlu uçuşundan bu yana, 1 asır geçti. Yapılacak olan ilkdeneme ile başarıya ulaşırlarsa bunu, tüm Dünya’ya takdim etmek istiyor. Perşembe günü Kızıl Gezegene gelen Mars[/nasanin-perseverance-gezgini-ilk-kez-marsta-dolasiyor/]uzay aracıyla taşınanküçük Ingenuity helikopter…

Erdoğan, Türkiye'yi genişletilmiş bölgesel ve küresel role yerleştirme vizyonunun bir parçası olarak görülen programı, özel efektlerle dolu canlı bir televizyon etkinliğinde duyurdu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun yüzüncü yılı olan 2023'te “ayla ilk temas” kurmayı planladığını söyledi. Erdoğan, misyonun ilk aşamasının "uluslararası işbirliği yoluyla" olacağını, ikinci aşamada ise Türk roketlerinin kullanılacağını söyledi. Erdoğan ayrıca Türkiye'nin Türk vatandaşlarını uluslararası işbirliği ile uzaya gönderme, uzay limanı inşa etmek için diğer ülkelerle birlikte çalışma ve uydu teknolojisinde "küresel bir marka" yaratma hedefini açıkladı.

Türkiye'yi küresel uzay yarışında üst lige taşıyacak olan bu yol haritasının başarıyla hayata geçmesini temenni ediyorum ”dedi. Türkiye, uzay programları ile bir avuç diğer ülkeyi birleştirmek amacıyla 2018 yılında Türk Uzay Ajansı'nı yani TUA'yı kurdu. Böylece uzay yarışında ülkemizi temsil edecek kişiler de yetiştirilmiş olacak.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün