Salda Gölü, Kızıl Gezegendeki eski yaşama ait ipuçlarını sunabilir

Salda Gölü, Kızıl Gezegendeki eski yaşama ait ipuçlarını sunabilir

NASA'nın gezgin aracı Perseverance, Mars'ın yüzeyini araştırırken, uzak gezegende eski yaşamın izlerini arama görevini de üstlenmişti. Türkiye'nin güneybatısında bulunan bir gölde, eski yaşama ait izler araştırılıyor.

Perseverance, Kızıl Gezegenin yüzeyinde ilk sürüşünü gerçekleştirdi
Görevliler Cuma günü yaptığı açıklamada, NASA’nın Mars gezgini Perseverance’ın,devasa bir kraterin zeminine mükemmel bir şekilde iniş yapmasından iki haftasonra, kızıl gezegenin yüzeyindeki ilk kısa yolculuğunu gerçekleştirdiğini dilegetirdi. NASA’nın Perseverance gezgini ilk kez Mars’ta dolaşıy…

NASA , Salda gölündeki minerallerin ve kaya birikintilerinin, uzay aracının indiği ve bir zamanlar suyla dolu olduğuna inanılan Jezero Krateri etrafındakilerine, en yakın eşleşme sağladığını söylüyor. Salda Gölü'nden toplanan bilgiler, delta çevresinde biriktiği düşünülen tortularla, korunmuş ve fosilleşmiş mikrobiyal yaşam izlerini ayrıca bir zamanlar beslendiği ve uzun süre önce yok olan gölü araştıran bilim adamlarına yardımcı olabilir.

Amerikalı ve Türk gezegen bilimcilerden oluşan bir ekip, 2019 yılında masmavi suları ve beyaz kıyılarının olması sebebiyle Türkiye'nin Maldivleri olarak bilinen gölün kıyı şeritlerinde araştırma yaptı. Bilim adamları, göl çevresindeki tortuların mikropların yardımıyla oluşan ve mikrobiyalit olarak bilinen büyük höyüklerden aşındığına inanıyor.

Şimdiye kadar başka bir dünyaya uçan en gelişmiş astrobiyoloji laboratuvarı olan Perseverance gezgininin arkasındaki ekip, Jezero Krateri'nde mikrobiyalit olup olmadığını öğrenmek istiyor.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün