Trabzon'da inşaat amacı ile başlanan zemin kazısında tarihi eserler gün yüzüne çıkarıldı

Trabzon'da inşaat amacı ile başlanan zemin kazısında tarihi eserler gün yüzüne çıkarıldı

Trabzon'da özel bir işletmenin inşaası için yapılan temel zemin kazısında Roma Dönemi'ne ait arkeolojik eserlere rastlandı. Eserler içerik olarak duvarları içerirken, bu kalıntıların İmparator Hadrianus döneminden kaldığı bildirildi.

Basit bir işletme kazısı fakat altında bir tarih yatıyor!

Trabzon’da otopark kazısından tarih ‘fışkırıyor’
Trabzon’da otopark için kazı yapılan alanda farklı dönemlere ait arkeolojik kalıntılara ulaşılmaya devam ediliyor. Roma İmparatoru Hadrianus dönemine ait olduğu düşünülen şehrin ilk sur duvar, örme sütun ile Geç Bizans dönemine ait hendek duvarları kalıntılarının ardından, Roma ve Bizans dönemlerine…

İnşaat kazı alanından arkeolojik sit alanına dönen bölge yaklaşık olarak 4-5 bin metrakarelik bir alana yayılmaktadır. Bu bölgede yalnızca Hadrianus değil aynı zamanda geç dönem Bizans kalıntılarının da olduğu anlaşıldı. Bu da bölgede uzun yıllar sürekli yaşamın varlığını sürdürdüğünü gösteriyor.

Peki Trabzon'da Roma kalıntıları ne arıyor?

Tarihin tozlu sayfalarını biraz karıştırdığımızda bu bölgede uzun yıllar süren bir Roma hakimiyetinden bahsedebiliriz. Fatih Sultan Mehmet Han zamanında varlığına son verilen Pontus Rum İmparatorluğu tarihin arka sayfalarında yerini almıştır. Bu kalıntıların ise bu tarihi veriler ile ilişkili olduğunu söylemek doğru olur.

Champs-Elysées’in Güzelliğini Yenilemek Adına Yeni Proje
Dünyadaki en güzel caddesi olarak bilinmekte olan Avenue des Champs-Élysées,Paris’in turistik yerleri arasında yer yok. Caddenin bilindiği üzere büyük biryoğunlaşma bulunuyor. Parisliler ve turistler, bu caddede havanın güzelinde hemfikir. Şehrin yenilikgetirmiş olan Belediye Başkanı aynı fikir…

Roma İmparatorluğu Bizler İçin Ne İfade Ediyor?

Roma İmparatorluğu bundan bin yıl önceye kadar yaşamını sürdürmeyi devam ettiren bir medeniyetti. İnsanlara vatandaşlık kavramının empoze edildiği ve belirli hakların tanındığı bir dönem olması, sanat ve mimaride ilerlemiş olması ve teknolojik olarak çağın önünde olması onu farklı kılıyordu. Özellikle Rönesans dönemindeki sanat eserleri Roma mimarisi örnek alınarak yapılmıştır.

- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün