Tipografi Nedir? Nerelerde Etkin Kullanılır?

Tipografi Nedir? Nerelerde Etkin Kullanılır?

Tasarımla ilgileniyorsanız ve bazı şeylerin tesadüfen oluştuğuna inanmıyorsanız doğru bir yazı ile karşınızdayız.

Tipografi sadece iletişimi sağlamak ile kalmaz duygusal değerlerde taşıyan formlardır. Kökeni eski Yunancadan gelmektedir. Tipografi, typos ve graphia kelimelerinden türeyerek var olan halini almıştır.

Photo by Kelly Sikkema / Unsplash

En basitinden bilgisayarınızda bir tipografi ailesiyle tanışmışsınızdır. Belki Arial, Verdana, Calibri veya çoğu tasarımcının sevmediği Comic Sans aileleri. Hepsi belirli bir geometrik yapı üzerine kurulmuş olup, dilin içerdiği sembol ve harfleri oluşturmaktadır. Amaç benzer bütünlük sağlamak ve kolay anlaşılır olmaktır. Bu yazı karakteri aileleri ise Typeface ismi ile tipografi çatısının altında konumlanırlar.

Tipografi kavramının tasarımcılar için önemi

Tipografi öyle geniş bir aileye sahip ki anlatmak için özel bir yazı dizisi oluşturmak gerekebilir. Bir film afişinde veya gofretin üzerinde kullanılan font yapısı farklıdır. Tasarımcının yaratıcılığı ve özgünlüğünün sonucunda farklı iletişim biçimleri ortaya çıkıyor. Bunun için tasarımcılar ihtiyaçları olduğu yazı karakterlerini kendileri tasarlayarak bilgisayarlara yüklenebilecek Typeface haline dönüştürüyorlar. Eğer sizde kendinizi yansıtacak bir yazı karakterine ihtiyaç duyuyor iseniz onu tasarlamak için gerekli araştırmaları yapmalı ve font ailenizi herkese açmalısınız.

Tasarımcılar için faydalı ve ücretsiz 7+ tarayıcı eklentileri 😍
Artık tasarımcılar için pek çok ücretsiz araç ve internet servisi var. Budijital tasarım ve üretim araçları arasında internet tarayıcı eklentileri detasarımcılar için oldukça önemli bir yer tutuyor. En önemlisi de bilgisayarınıza herhangi bir program yüklemek zorunda kalmadan,yorucu kurulum işle…

Bazı font aileleri ise artık kalıplaşmış ve sektörel standarta ulaşmıştır. Bunlar Serif ve Sans Serif olarak ikiye ayrılmaktadır. Daha farklı font isimleri de bulunmaktadır fakat en büyük kırım ise bu ikisinden oluşmaktadır. Yapılarındaki en belirlin farklılığı Serif yazı karakterinde tırnak adı verilen girinti ve çıkıntılar oluşturur. Eski dönemlerden beri bu yazı karakteri genellikle kurumsal ve ciddi yazışmalar veya aktarılmak istenilen düşünceye göre seçilmektedir. Diğer yazı karakteri kategorisi ise Sans Serif olarak geçmektedir. Serif tipindeki tırnaklara sahip olmayan geometrik, yalın bir tasarıma sahiptir. Günümüzde Sans Serif yazı karakterleri, okunaklılığından dolayı daha çok tercih edilmektedir.

Comic Sans yazı karakteri ise 1994’ten beri kullanılmasına rağmen tasarımcılar arasında pek sevilmemektedir. Sempatik ve dengesiz tasarımı Vincent Connare tarafından yapılmıştır. O dönemde çizgi romanların konuşma balonlarındaki samimi havayı sağlaması için üretilmesine rağmen tüm bilgisayarlarda olmasından dolayı tüm insanlar tarafından kullanılmaktadır.

Yazı karakterleri önemli bir iletişim aracıdır. Neyi söylediğiniz, nasıl söylediğiniz ile ilişkili olduğundan tipografiye önem vermeniz etkili bir iletişim kurmanızda yardımcı olacaktır.

- Reklam Alanı -
Yağmur Heldem

Yazar Yağmur Heldem

Teknoloji ve tasarım içerikleri paylaşıyorum. Mezun oldum olalı üniversite son sınıf öğrencisiyim Aklım okulda kaldı :)

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün