Tiny House akımı nedir?

Tiny House akımı nedir?

Bazen üçgen bir baraka formunda, bazen ise şahane bir evin minik hali gibi görünen bu tasarımlara Tiny House adı veriliyor.

Her evin kendine has ve özgün bir tarzı bünyesinde barındırdığı hemen gözlemleniyor. Bazı insanların bu kadar yerde yaşayamam, nefes alamam dediğini duyar gibiyim. Fakat bende bir tiny house sevenlerdenim ve bu akım aslında farklı avantajları da beraberinde getiriyor.

Daha öncelerden büyük evleri seven ve tasarlamak isteyen insanlara ne oldu da bu stilde küçük evleri seviyor ve onları istiyor.

Diket Mimari Mi Yoksa Yatay Mimari Mi?
İnsanın yerleşik hayata geçtiği süreden beridir barınma ihtiyacı en önemli yerikaplamaktadır. Eski çağlar ile günümüz arasındaki yerleşim anlayışları artıkfarklılaşmıştır. Kırsal alanlarda yatay mimarinin varolduğunu gözlemlerken megakentlerde ise gökdelenlerin hakimiyetini sürdürdüğünü biliyoruz…

Minimalist bir yaklaşım düşüncesini de içinde barındırdığı doğru, fakat asıl sebep ekonomik krizin bir meyvesi olarak karşımıza çıkmıştır.

Doğa bilinci, sürdürülebilir bir yaşam derken krizin sebep olmasına şaşırmış olabilirsiniz. Fakat 2008’deki krizin yakıcı etkileri insanları farklı tercihler yapmaya yöneltti.

Kimi kişiler daha küçük evlerin tasarruf sağlayacağını ve çevreci bir yaklaşım olacağını düşündüğü için metrekarelerden fedakârlık yapmaya başladılar.

Çin’de İnşaa Edilen Mükemmel Ağaç Evler
Ağaç evlerin birçok insanın hayali olduğunu biliyoruz. Yaşanılan ortamın otantikve bol oksijenli olması her insanı heyecanlandıran bir unsur olarak ortayaçıkmaktadır. Bu nedenle ağaç evler de tasarım olarak birçok mimarın hayalindeyer almıştır. Ağaç ve hayat!Basit bir bitki gibi görünse de haya…

İlerleyen dönemlerde bu fikir yapısı gelişerek büyümeye devam etti. Artık evlerin alanının yerine işlevselliğinin artması çoğunluk tarafından sevilmeye başlandı. Emekleme dönemine krizde başlayan bu fikir minimalist akım ile birleşerek bir tarz haline geldi. İnsanlar aktif olarak kullanabileceği alanları hayal etmeye ve üretmeye başladılar.

Üretimler arttıkça, ilhamlar ve fikirler havada uçuşmaya başladı. Bugün birbirinden farklı tiny house konsepti olduğunu görüyoruz.

Tiny House ve Minimalizm İlişkisi

Tiny house tarzının benimsenmesinin asıl sebebi ise minimalizmdir. Çünkü az ve sadelik konseptine dayanan bu akımın başlangıç dönemleri 1960’lara kadar dayanan eski bir yaşam stilidir.

Hayatın içerisindeki mutluluğu elde edip onunla daha uzun vakitler geçirebilmek isteyen kişiler tarafından geliştirildiği düşünülmektedir.

Gereksiz ve uğraştırıcı eşyalar ile yaşamaktansa basitlik ilkesi temel alınarak ilerlenmektedir. Minimalizm sadece ev ve eşyaları ile sınırlandırılamaz. Hayatın her noktasında ayakkabıdan, tshirt seçimine kadar etkili gösteren bir mottoyu içerir.

Pandemi Sonrası İç Mekan Tasarımları
Dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs Pandemisi ile birlikte artık ev içi tasarımlar[https://www.arkitera.com/haber/pandemi-sonrasi-konut/] da değişmeye başladı.Eğitim ve iş hayatının uzaktan gerçekleştirildiği bugünlerde insanlar hem ev hemde ofis olarak kullabilecekleri evler tutuyor. Peki bu evler…

Türkiye’deki ev fiyatlarının yüksek olması ve ruhsuz, sıcak olmayan bir evlerden sıkılmış bireyler iseniz küçük bütçeler ayırarak tiny house akımını farklı noktalara taşıyabilirsiniz.

Hayattaki asıl hedefinize odaklanarak, mutlu ve başarılı olmayı sürdüren bir hayata geçiş yapabilirsiniz. Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan bireylerin ürettiği tasarımları iyi şekilde incelemenizi öneririz.

- Reklam Alanı -
Yağmur Heldem

Yazar Yağmur Heldem

Teknoloji ve tasarım içerikleri paylaşıyorum. Mezun oldum olalı üniversite son sınıf öğrencisiyim Aklım okulda kaldı :)
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün