Tesla ile elektrikli arabalarla gelecekte sahip olabileceğimiz teknolojiyi artık tahmin edebiliyoruz

Tesla ile elektrikli arabalarla gelecekte sahip olabileceğimiz teknolojiyi artık tahmin edebiliyoruz

Elon Musk ile hayatımıza giren Tesla 483 beygir gücünde ve bir kaç saniye içerisinde 100 km hıza ulaşıyor. Musk'tan önce de elektrikli araçlar üretilmekteydi. Mühendisler elektrikli araçların batarya ve hız sorunu hakkında çok kesin tahminlerde bulunamıyordu. Fakat Tesla ile gelecekte sahip olabileceğimiz teknolojiyi artık tahmin edebiliyoruz.

Tesla elektrikli araç

Elektrikli araçların küresel ısınma ile birlikte gelecekte hayatımızın vazgeçilmez bir gerçeği olacağını biliyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi günden güne artarken, lojistik için kullanılan petrol ve türevleri de doğaya zarar vermeye devam ediyor. Peki bugün dizel motorlardan aldığımız verimi gelecekte elektrikli araçlar ile elde edebilir miyiz?

0′dan 100′e sadece 4 saniyede çıkabilen elektrikli araba!
Steve Fambro, elektrikli araçların en göze batan sorunlarının - menzil ve şarj süreleri - üstesinden gelebilecek bir mobilite çözümü hedefiyle Aptera’yı duyurdu.

Yenilenebilir enerji ve elektrikli araç

Mühendislikte verim çok önemlidir. Bir işi en kısa sürede ve en karlı şekilde yapabilmek için mühendislik gerekir. Günümüzdeki elektrikli araçlar gelişmiş olsa da; gelecekteki beklentimiz sıfır verimsizlik! Malzeme bilimi ve mekanik disiplinlerinin bugünkü geldiği nokta bizlere ümit vadetmektedir.

Artık jetgiller hayal değil!

Özellikle bilim kurgu filmlerinde karşımıza çıkan araç çeşitleri gelecekte hayatımıza girecek gibi duruyor. Bunun yanında aeorodinamik çalışmaların da otomobil üretiminde giderek kusursuz bir şekilde kullanılması ile birlikte uçan otomobillere de sahip olabileceğiz. Şimdilik kapasite ve boyut olarak prototip şeklinde üretimler gerçekleşse de ilerleyen yıllarda verimliliğin daha da artacağını söylemek mümkün.

- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün