Teknolojik açıdan gelişmiş ülkelerde dijitalleşme

Teknolojik açıdan gelişmiş ülkelerde dijitalleşme

Dünyanın her yüzyılda değişim geçirerek gelişmeye devam ettiğini tarih okuyanlarınız farketmiştir. Peki bu yüzyılda bizleri neler bekliyor? 2021 yılına bakıldığında dünya genelinde dijitalleşme adı altında gerçekleşen değişiklikler bireyi nereye doğru sürüklüyor? Teknolojisi gelişmiş olan ülkeler şimdiden dijital dünyaya ayak uydurmaya başladı bile.

Çin Halk Cumhuriyeti

1980 yılından bugüne kadar ekonomik anlamda oldukça gelişen Çin Halk Cumhuriyeti, bugün dünyanın ekonomik liderliğine yükselmiştir. Dünyada birçok liman ve hava sahasını yaptığı garip anlaşmalar ile kendi tekeline alan Çin, özellikle kendi ülkesinde sıkı dijital tedbirler almış bulunuyor.

Blockchain Teknolojisi Nedir? Gelecekte Bizleri Neler Bekliyor?
Blockchain[https://listelist.com/blockchain-nedir/#:~:text=Blockchain%20teknolojisi%20g%C3%BCvenlidir%20ve%20asl%C4%B1nda,da%20bilgisayarlar%20toplulu%C4%9Funda%20sakland%C4%B1%C4%9F%C4%B1n%C4%B1%20d%C3%BC%C5%9F%C3%BCn%C3%BCn.] teknolojisi ve kripto paralar çokça gündem konusu olmaktadır. Özellikl…

"Sharp Eye" adını verdikleri yazılım ile birlikte bütün vatandaşlarını izlemeye alana Çin hükümeti, totaliter bir rejim olmanın avantajını sonuna kadar kullanıyor.

Rusya

Rusya'yı ele aldığımızda özellikle baş kenti olan Moskova birçok yönden dijitalleşmiş denilebilir. Bunun yanında birçok uygulama ile ön plana çıkan tüketim sektörü de tamamen dijitalleşmiş bir durumda. Fakat, Çin'in aksine Rusya'da insan haklarının korunması daha önemli bir konumda duruyor. Bu nedenle özel yaşamın korunumunun belirli bir seviyede olduğunu Rusya için söylemek mümkündür.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri, bugüne kadar ürettiği yazılım teknolojileri ile dünyada lider konumdaydı. Bu gücünü ve nüfuzunu Çin'e kaptırmamış olsa da yarışta büyük bir yara aldığı söylenebilir. Fakat Amerika'da da dijitalleşme anlamında daha eskilere dayanan adımların atıldığı söylenebilir. Bunun yanında Amerika Birleşik Devletleri, yasalara uyulması açısından önemli ve güvenli bir liman olarak görünüyor.

Yeni teknoloji kafanızın içine girebilir. Hazır mısınız?
Araştırmacılar ve Doktorlar uzun zamandır konuşmaya veya yazmaya dayalı olmadanbirisinin beyninden bilgi alabilmenin yollarını arıyorlar. Vücutları artıkhareket edemeyen veya konuşamayan insanlar için bu durum yardımcı olabilir.İmplante edilmiş elektrotlar, beynin hareket alanlarındaki sinyalleri…

Liste'nin sonunda yer almasına rağmen Amerika'nın, dijitalleşmeyi en olumlu yönde kullanan ülke olduğunu söylemek doğru olur.

- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün