Teknoloji devleri yapay zekayı nasıl ve ne amaçla kullanabiliyor?

Teknoloji devleri yapay zekayı nasıl ve ne amaçla kullanabiliyor?

Dünya üzerinde yer alan birçok teknoloji devi firma son on yıl içerisinde yapay zeka araştırmalarına yüksek miktarda yatırım yaptı. Peki yapay zeka bu firmalar için ne anlam ifade ediyor? Bu teknolojiyi nasıl kullanıyorlar?

Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Ve Artıları
Bilgisayar ve diğer elektronik cihazlardaki bütün yazılımlar bir kaynak kodunasahiptir. Yazılımın kodlandığı programlama dilinin sentaksını içeren bu kaynakkodlar birçok yazılımda gizli tutulur. Fakat bazı yazılımlar, kullanıcılarınkaynak kodlarına erişmini mümkün kılıyor Enerjinin Kablosuz İlet…

Reklamlar...

Reklamlar, şüphesiz ki birçok firmanın gelir kaynağıdır. Özellikle pandemi ile birlikte son dönemde teknoloji devleri dijital reklamlar üzerinden büyük gelirler elde etti. Peki bu gelirleri yapay zeka ile nasıl arttırıyorlar?

Hepimiz birer vektörüz!

Makine öğrenmesi algoritmaları istatistik ve olasılık disiplinleri kullanılarak geliştiriliyor. Mobil uygulamalara ya da birçok firmaya girdiğimiz bütün veriler üzerinden istatistik yapılarak her kullanıcıya bir vektör atanıyor. Bu vektörler bizlerin bütün zevk ve isteklerini içeriyor. Böylece firmalar bizim zevk ve isteklerimize göre reklam yayınlıyor.

Kşisel Verileriniz Güvende Mi?
Teknolojik gelişmeler ile birlikte bilgisayar ve akıllı cihazlardakiyazılımların da özellikleri gelişme gösterdi. Önceleri cep telefonu yalnızca biriletişim aracı iken artık hayatımızdaki bütün ayrıntıları kaydeden bir cihazadönüştü. Peki bütün verilerimizi alan bu cihaz ve yazılımlar ne kadar gü…

Elbette yeni hizmetler için de kullanılıyor

Yapay zeka, sadece verilerimizi anlamlandırmak için değil aynı zamanda kullanıcıların hızlı işlem yapabilmesini de sağlıyor. Bizlere sunulan seçeneklere çok daha önceden algoritmalar karar vererek bizim aldığımız yolu dolayısıyla zamanımızı kısaltıyor. Bu da kazan kazan mantığının bir meyvesidir.

Türkiye, 2023 Ay misyonunu içeren 10 yıllık uzay programını açıkladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salı günü ülkesi için ay misyonu hususunda,Türk astronotlarını uzaya gönderme ve uluslararası alanda uygulanabilir uydusistemleri geliştirmeyi içeren, iddialı bir 10 yıllık uzay programını açıkladı. NASA, Ingenuity Helikopterini Mars’ta uçurmak istiyorNASA, Dün…

Sonuç olarak; firmalar bizim verilerimiz üzerinden kar sağlarken aynı zamanda bizlere hizmetler de sunmaktadır. Sizler yine de verilerinizi her firmaya koşulsuz olarak vermemelisiniz. Sonuçta herkesin özel hayatı gizli kalmalıdır.

- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün