Tasarımcının not defteri: Bölüm 2

Tasarımcının not defteri: Bölüm 2

Tasarımcıların ortak dertleri, tasarım üretimi sürecinde yaşananlar artık alanınız ne olursa olsun aynıdır. Bu değişmez. Yani örneğin ben mimarım, grafik tasarım uzmanı olsam da aynı, endüstriyel tasarımcı veya moda tasarımcı olsam da bazı şeyler var ki onlar asla değişmez.

Aşağıdaki yazıyı da okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Yine çok güzel bir derleme oldu;

Tasarımcıların dikkat etmeleri gereken konular
Tasarımcıların en fazla sıkıntı yaşayabileceği konulardan bazılarını özellikle en can alıcı olanlarını uyarılar halinde paylaşmaya çalıştım.

İşte bu yazımızda da sizler için çok güzel şeyleri bir araya getirdim. Genel anlamda işinize yarayabilecek ve yine bir çoğu tecrübeyle sabit yaşanmışlıkları da barındırabilecek ifadelerden oluşmaktadır.

Tutarsa, beğenirseniz serinin 3. yazısını da ilerleyen günlerde paylaşabilirim 😘

Young man covered in sticky notes, work overload
Photo by Luis Villasmil / Unsplash

10.) İfade tekniğinizi güçlendirin

Tasarım gücünüz ancak ifade tekniğiniz kadardır. Yani hatırlarsanız bir söz var hani, söyledikleriniz karşınızdakinin anlayabildiği kadardır diye.. İşte tam da bu mantıkla, ifade tekniğinizi geliştirmek için kendinize yatırım yapın.

Canva alternatifi
Hızlı ve ücretsiz online resim düzenleme programları arasından en beğendiğimiz bir kaç programı sizlerle bu haberimizde paylaştık.

Örneğin ben kendi çapımda güzel işler yapabiliyorum. Ancak bazen güçlü bir anlatım , ifade etme, karşıdakilere aktarma zayıflığından ötürü çok iş kaybettim. Tabi kaybettiğim her işten (kaybettim derken teklif verip işi alamadım anlamında ) bir ders çıkardım diyebiliriz.

Vintage chess pieces
Photo by Lou Levit / Unsplash

9.) Eleştirilere açık olun

Eleştiriler tasarımcının beslenmesi gereken en temel gıdalardan biri. Eleştirel yaklaşımlar, yapıcı eleştiri ülkemizde çok rastladığımız şeyler olmasa da yabancı tasarım bloglarında, inceleme yazıları ve ropörtajlarda ünlü tasarımcıların işlerine olan saygılarını hayranlıkla takip ederek kendimi geliştirmeye çalıştığım noktalardan sadece biridir.

Eleştirilerin olmazsa olmaz olduğunu hepimiz artık bildiğimize göre sanatın da tüm tasarım dalları gibi eleştiri üzerine bina edildiğini bilmekte yarar var. Biri attığınız çiziğe yorum yaptıysa ona hemen kükrememeye çalışın.

Dinleyin bakalım ne diyor.. Belki gerçekten atladığınız bir konu hakkında güzel ipuçları fısıldıyor olabilir.

Boy showing middle finger to Haters
Photo by Dollar Gill / Unsplash

8.) Farklı ilgi alanlarından ve uzmanlık alanlarından insanlarla vakit geçirin

Bu size çok yönlülük kazandıracaktır. Bakış açınızı zenginleştirecektir. Onların kendi işlerini nasıl yaptığını sessiz ve pür dikkat izleyin.

Böylelikle siz de kendi işinizde farklı yollar keşfedebilirsiniz.

7.) En iyi fikrin üzerine gidin, aceleci olmayın

Evet, tasarımcılar olarak çoğumuz aceleciyiz. Tez canlıyız. Bir genel ahkâm kestiğimin farkındayım ama işi hemen bitirerek yenisine geçmeye çalışıyoruz. Bu pek doğru değil.

İyi bir fikir bulduğumuzda veya tasarım için güzel bir çıkış noktası yakaladığımızda hemen üzerine gitmek yerine daha farklı konseptler ya da çıkış noktaları yakalayabileceğimizi hemen unutuyoruz.

⁣Parisian Focus⁣ 🇫🇷
Photo by Steven Lasry / Unsplash

6.) Sabırlı ve azimli çalışın

Bir önceki madde ile paralel bir konu. Aceleci olmak iyi değildir. Tasarımcılar için hiç değil.

Sonra bu dijital ve sosyal medya çağında viral espri konusu olursunuz Allah muhafaza..

5.) Programlı çalışmaya dikkat edin

İş programınızı yapmak için yeterince zaman ayırıyorsanız bu maddeyi direkt göz ardı edin. Ama tasarımcıların çok büyük bir bölümü işlerini yetiştirememekten şikayetçi olmaktadır.

Bu durumu tersine çevirerek işlerinizi yoluna koymak ve kafa patlatacak geniş zamanlar yaratmak mümkün değilse başka bir mesleğe geçiş yapmayı düşünebilirsiniz. Ya da iş programınızı.. 😁

4.) Müşteri seçmeyi unutmayın

Dedem liseye ilk adım attığımda her kıza sofranı açma oğlum derdi. Biraz farkın , tarzın, duruşun olsun diye de eklerdi. Tabi işi biraz fazla abartıp üniversite yıllarına kadar hatta mezun olmaya çeyrek kalaya dek uyguladım bu sofra açmama mevzusunu da iş işten geçmişti artık 🙄

Dedeler herşeyi bilir. Herşeyin doğrusunu bilir. Siz dedemin dediğini unutmayın yinede. Her işverene sofranızı açmayın. Bir tarzınız , fiyatlandırma politikanız ya da ne bileyim ben şöyle tip işverenlerle, şuna müsade eden, ne bileyim böyle takılan işverenlerle çalışıyorum sadece diyin. Faydasını benzer işverenler gelip iyi anlaştığınız işverenler çoğaldığında güzel işler çıkarıp banka hesaplarınızı kontrol ederken göreceksiniz.

4.) Asla kendi kimliğinizden ve tasarım anlayışınızdan taviz vermeyin

Sırf bunu işveren böyle istedi. Ne bileyim şurası yatırımcıların ısrarla üzerinde durduğu bir konuydu... diyerek bir bahane ardına sığınmayın.🤷‍♂️

Duruşunuz, yaklaşımınız, gölgeniz, bir tarzınız olsun. Eli çantalı gezici, tüccar tasarımcı olmayın. İlk dediğimi yaptığınızda zaten eli çantalı adamlar madamlar lordlar senin peşinden gelecektir.

3.) Güncel kalın, yenilikleri ve rakip tasarımcıları takip edin

Meslektaşlarımızın, tüm tasarımcıların bir diğer ortak sorunu hiçbir şeye vakit bulamamalarıdır.

Oysa yenilikleri, tazelenmeyi, gündemden haberdar olmayı, çalışanlarının ya da rakiplerinin, işverenlerinin, popüler ya da potansiyel müşterilerinin nelerle uğraştığı, neler yaptığı, nasıl işlerde bulunduklarını takip etmek işinize saygınızı, sevginizi, motivasyonunuzu artırır kim bilir belki de güzel farklı fırsatları yakalayabilmenize olanak sağlar.

Webrazzi sitesinin tasarımı incelemesi
webrazzi.com’un tasarım, son kullanıcı arayüzü’ne yakından bakalım. Bu yazıda sizlere sitenin tasarımını yorumladık.

2.) Yaptığınız işlere mutlaka imza atın

Kurumsal kimliğinizi yaptığınız işlerde de mutlaka kullanın. Bunu web tasarımcılar çok iyi yapıyor.

Eskiden daha da çoktu bazıları ne kadar ek ücret ödeseniz de footer kısmından tasarımcı adını silmezlerdi. Şimdilerde ek ücret ödeyerek footer kısmından tasarımcının adını değiştirebiliyorsunuz veya tasarımların kendi dokusuna hiç de doğal olmayan müdahalelerde bulunabiliyorsunuz.

1.) Portfolyonuza eklemeye utanıp çekineceğiniz işler ya almayın ya da yapmayın

Usta mimarların, tasarımcıların ilk dönem işlerinin bir çoğunu süslü websitelerinden ya da behance profillerinden asla göremezsiniz. Çünkü bu durumun tek bir açıklaması vardır; "yeterince güzel olmayı bırak çirkin ve kötülerdir!"

Yaptığınız ilk işi son işinizmiş gibi düşünerek yapın. Portfolyonuz ne kadar zengin ve çeşitli olursa o kadar iyi.

Muhabbet sardı mı? 🙋‍♂️

O zaman sen de eklemek istediklerini aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsin. Ki buna çok mutlu olacağım. Şuan iş çıkışı tasarımcılar hakkında güzel fikirlerimi derlemeyi düşündüğüm bir yazının daha sonuna geldim. İllaki vardır katıldığınız ya da katılmadıklarınız. Vereceğin geri dönüşler neticesinde tasarımcının not defterine bir PODCAST serisi ile devam edebilirim belki ha, ne dersin? 🎙

- Reklam Alanı -
Murat E.

Yazar Murat E.

Mimari projeler, tasarım araçları ve teknoloji ile tasarımı buluşturan konularda içerikler paylaşıyorum. Aynı zamanda Türkiye'nin En Büyük Yapı Platformu YapıForumu.com'un kurucusuyum. #blogger
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün