Tasarım yeteneği geliştirilebilen bir şey midir?

Tasarım yeteneği geliştirilebilen bir şey midir?

Tasarım yeteneği nasıl geliştirilir? Eğer bu geliştirilebilen bir şey ise şayet..

Grafiker olmak istiyorum diyenler, hali hazırda tasarımcı olup tasarım nasıl geliştirilir diye merak edenlere yönelik kendi sektörümde 10 yılı aşkın süredir binalar tasarlayan, tasarımları inceleyen ve mesleğini seven bir mimar olarak yanıt vermek isterim.

Tasarım yeteneği derken konu aslında üretkenlik, yaratıcılık, hayalgücü ve yüksek konsantrasyon ile bir işe yoğunlaşarak çözüm bulmaya dönüşüyor.

Minimal pencils on yellow
Photo by Joanna Kosinska / Unsplash

Yetenek, Sizsiniz ⁉‼

Tasarım yeteneği Allah vergisi bir konu. Ama değil de. Yani temel düzey yeteneğinizi kullanarak tasarım geliştirmek, kendi kendinize yetebilmek amacındaysanız pek doğru bir yolda olduğunuzu söyleyemeyeceğim.

Yetinmemek, hep daha iyisini istemek ve yaptığınız hiçbir şeyi beğenmemek.. Tabi tasarımcının not defteri serisinde paylaştığım önemli hususları göz ardı etmeden bunu yapmanız gerekiyor. O yazıları okumak isteyenlere aşağıda linkleri bırakıyorum;

Tasarımcıların dikkat etmeleri gereken konular
Tasarımcıların en fazla sıkıntı yaşayabileceği konulardan bazılarını özellikle en can alıcı olanlarını uyarılar halinde paylaşmaya çalıştım.
Tasarımcıların ortak dertleri, tasarımcılara öğütler burada!
İşte bu yazımızda sizler için çok güzel şeyleri bir araya getirdik. Genel anlamda işinize yarayabilecek ve yine bir çoğu tecrübeyle sabit yaşanmışlıkları da barındırabilecek ifadelerden oluşmaktadır.

Tasarım yeteneğinizi geliştirmek için bir dizi öneri ile yazımı sonlandıracağım. Bu defa çok uzun cümleler, yapılması gereken veya yapılmaması gerekenleri değil direkt olarak yoruma açık bazı tasarım yeteneği gelişimi ipuçları sunacağım;

  • İyi tasarım için çok iyi bir ön araştırma sürecine ihtiyacınız var. Son kullanıcının istekleri, pazardaki benzer işlerin nasıl ve neden yapıldığı gibi sorulara yanıtlar vermelisiniz.
  • İşi, hedef tasarımı kafanızda çok iyi kurgulamanız yetmez.
Kafanızdakilerin yarısını kağıda döküp, kağıda döktüklerinizin de yarısını uygulayabiliyorsanız bu size yeter de artar bile..

Yani yukarıdaki sözü küçümsemeyin. Kafanızdakileri kağıda dökerken (burada kağıt, sadece bir aracı olarak kullanılmıştır. Yani artık pek çok grafiker, dijital veya diğer tasarımcılar dijital ortamda çizimler - tasarımlar geliştirmekte. Kağıda dökerken bir takım uygulama teknik konular veya daha farklı nedenlerden dolayı direkt olarak kafanızdakilerle uyuşmadığını göreceksinizdir. Ya da biliyorsunuzdur.

I was working on some ideas for a book about team-building that I am writing.  I'd written some ideas down but hadn't liked them.  I screwed the paper up and was amazed to see just the word Ideas showing and thought it was a good photo, as sometimes, we have many ideas, but not all of them are good ones and get discarded.
Photo by Nick Fewings / Unsplash

Haydi toparlayalım.. 🏋️‍♂️

Tasarım yeteneği geliştirilebilen bir özellik arkadaşlar.

Tasarımcılar bu yeteneklerini okudukları farklı görüşlere ait kitaplar, bolca tasarım kritiği okuyup yaparak, ilgilendikleri farklı dallardan işlerin onlara kazandırdığı farklı bakış açılarının katkıları ve daha iyiye ulaşma çabasının aslında boş ve anlamsız akıntıya karşı kürek çekmekle eşdeğer olduğunu bile bile uğraşıp didinerek kafa göz patlatarak geceleri rüyalarında üzerinde çalıştıkları işe kafa yorarak tasarım yeteneklerini eninde sonunda geliştirebilmektedir.

- Reklam Alanı -
Murat E.

Yazar Murat E.

Mimari projeler, tasarım araçları ve teknoloji ile tasarımı buluşturan konularda içerikler paylaşıyorum. Aynı zamanda Türkiye'nin En Büyük Yapı Platformu YapıForumu.com'un kurucusuyum. #blogger
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün