Sürükleyici teknoloji: Maurice Genevoix Panthéon'a katılıyor

Sürükleyici teknoloji: Maurice Genevoix Panthéon'a katılıyor

Fransa'da yapılan benzersiz bir ses teknolojisi, Cumhurbaşkanı'nın 11 Kasım Çarşamba günü Paris'teki Panthéon'da ortaya çıkardığı anıtsal eserin içerisine gizlendi . 11 Kasım günü, ateşkes kutlamaları vesilesiyle, yazar Maurice Genevoix , Pantheon gitti..

Bu etkinliğin bir parçası olarak, Devlet Başkanı, eserin iki önemli isminden, Alman görsel sanatçı Anselm Kiefer ve Fransız besteci Pascal Dusapin'den bir eser sipariş etti . Bu, 1923'ten beri Pantheon için ilk kamu komisyonu olarak da ayrıca tarihe geçmiş oldu.

Panthéon'un kendisine özel ve benzersiz bir ses sistemi geliştirildi ve kuruldu. Amadeus tarafından tasarlanan eser toplam 70 hoparlör, transeptlerin etrafına ve kubbe seviyesinde, 35 metrenin üzerinde bir yüksekliğe yerleştirildi. Doğal taşlarla süslenmiş bir şekilde anıtın ayrılmaz bir parçası haline getirildi.

Bu difüzyon cihazı, HOLOPHONIX adı verilen bir ses mekansalleştirme sistemi ile ekontrolü sağlanmaktadır.

Pascal Dusapin'in uzun yıllardır ortak çalışanı ve projeyle ilgili Teknoloji Direktörü Thierry Coduys, " HOLOPHONIX işlemcisi, çeşitli yerleşik algoritmalar aracılığıyla farklı koroların ses uzamsalizasyonunu iki veya üç boyutta bizlere sunuyor" diyor.

Uzamsal programlama, yani koroların konumu, yörüngeleri ve bu 'elektroakustik skoru' oluşturan diğer olaylar, özellikle grafik sıralayıcı IanniX'te yönetiliyor. HOLOPHONIX işlemcisi, bu milyonlarca zamansal ve uzamsal mesajı algılanması için almakta ve bunun neticesinde yorumlamakta ve çevirmektedir ”diye devam ediyor Thierry Coduys.

La Comédie Française, Théâtre National de Chaillot veya La Scala (Paris) gibi en fazla talep görmekte olan ve prestijli birkaç performans mekanı tarafından benimsenen HOLOPHONIX, sürükleyici bir ses mekansalleştirme sistemidir.

IRCAM , CNRS , Sorbonne Üniversitesi ve Kültür Bakanlığı'nı birleştiren STMS laboratuvarı (Müzik ve Ses Bilimleri ve Teknolojileri) ile işbirliği içinde Amadeus şirketi tarafından geliştirilen bu işlemci, 'IRCAM'den farklı teknolojik parçaları içerir.

- Reklam Alanı -
Halil Cihan

Yazar Halil Cihan

1982 Yılında İstanbul da dünyaya geldi. Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni olarak bir kamu kurumunda çalışmaya devam ediyor.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün