Sürükleyici teknoloji: Maurice Genevoix Panthéon'a giriyor

Sürükleyici teknoloji: Maurice Genevoix Panthéon'a giriyor

Fransa'da yapılan benzersiz bir ses teknolojisi, Cumhurbaşkanı'nın 11 Kasım Çarşamba günü Paris'teki Panthéon'da ortaya çıkardığı anıtsal eserin arkasında saklı bulunuyor .

Fransa'da yapılan benzersiz bir ses teknolojisi, Cumhurbaşkanı'nın 11 Kasım Çarşamba günü Paris'teki Panthéon'da ortaya çıkardığı anıtsal eserin arkasında saklı bulunuyor . 11 Kasım günü, ateşkes kutlamaları vesilesiyle, yazar Maurice Genevoix , Pantheon girdi.

Peki Pascal Dusapin tarafından yapılan bu sürükleyici çalışmanın arkasında hangi teknolojiler saklı?

Nomine Lucis (Au nom de la Lumière) olarak kaydettiği şarkı için bir parça olan ACCENTUS koro de Philharmonie de Paris .

Büyük Savaş'ın isimsiz kişilerini Pantheon'a getirmek için, Fransa için ölen askerleri temsil eden yaklaşık 15.000 isim, aktörler Florence Darel ve Xavier Gallais tarafından da okunmuş ve kaydedilmiştir .

Panthéon'un kendisine özel ve benzersiz bir ses sistemi geliştirildi ve kurulumu tamamlandı. Amadeus tarafından tasarlanan ve üretilen toplam 70 hoparlör, transeptlerin etrafına ve kubbe seviyesinde, 35 metrenin üzerinde yükseklikte yapılmıştır. Doğal taşlarla süslenmiş, görünmez hale getirilerek anıtın ayrılmaz bir parçası haline getirildi.

Bu difüzyon cihazı, HOLOPHONIX adı verilen bir ses mekansalleştirme sistemi tarafından kontrol edilmektedir .

Projeyle ilgili Teknolojiler Direktörü ve Pascal Dusapin'in uzun yıllardır birlikte çalıştığı Thierry Coduys, " HOLOPHONIX işlemcisi, çeşitli yerleşik algoritmalarıyla iki veya üç boyutlu farklı koroların ses uzamsalizasyonunu teşvik ediyor " diyor.

Uzamsal programlama, yani koroların konumu, yörüngeleri ve bu 'elektroakustik skoru' oluşturan diğer konular, özellikle grafik sıralayıcı IanniX'te yönetiliyor. HOLOPHONIX işlemcisi, bu milyonlarca zamansal ve uzamsal mesajı algılanması için alır, yorumlar ve çevirir ”diye devam ediyor Thierry Coduys.

La Comédie Française, Théâtre National de Chaillot veya La Scala (Paris) gibi en talepkar ve prestijli olan birkaç performans mekanı tarafından benimsenen HOLOPHONIX, sürükleyici bir ses mekansalleştirme sistemidir.

IRCAM , CNRS , Sorbonne Üniversitesi ve Kültür Bakanlığı'nı birleştiren STMS laboratuvarı (Müzik ve Ses Bilimleri ve Teknolojileri) ile işbirliği içinde Amadeus şirketi tarafından geliştirilen bu işlemci, 'IRCAM'den çeşitli teknolojik parçaları içerir.

- Reklam Alanı -
Halil Cihan

Yazar Halil Cihan

1982 Yılında İstanbul da dünyaya geldi. Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni olarak bir kamu kurumunda çalışmaya devam ediyor.
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün