Sürücüsüz araçlar ne kadar güvenli olabilir? Gelecekte bizleri neler bekliyor?

Sürücüsüz araçlar ne kadar güvenli olabilir? Gelecekte bizleri neler bekliyor?

Yazılım teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte yapay zeka yazılımlarının elektronik cihazlara entegrasyonu da hızlandı diyebiliriz. Günümüzde sürücüsüz otomatik pilotlu araçların da kullanımına başlanması bazı soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Sürücüsüz araçlar ne kadar güvenli? Bizleri gelecekte neler bekliyor?

Tesla Geleceğe Işık Tutuyor
Elon Musk ile hayatımıza giren Tesla[https://tr.wikipedia.org/wiki/Tesla_(%C5%9Firket)] 483 beygir gücünde ve birkaç saniye içerisinde 100 km hıza ulaşıyor. Musk’tan önce de elektrikli araçlarüretilmekteydi. Mühendisler elektrikli araçların[https://tr.wikipedia.org/wiki/Elektrikli_otomobil…

Optimizasyon önemli!

Araçların kendi kendine hareket edebilmesini sağlayan yazılımların en iyi şekilde optimize edilmesi gerekiyor. Çünkü düz bir yolda giden aracın önüne çok farklı şartlar çıkabilir. Optimizasyon ne kadar iyi gerçekleştirilirse gerçeklikle bağlantı o kadar iyi sağlanmış olur. Bu da kaza riskini oldukça düşürecektir.

İnsanlar da hata yapıyor, peki ya robot?

Robotların ya da sürücüsüz araçların insanlardan farkı; yalnızca mantıksal çıkarımlar ile hareket etmesidir. Fakat bu durum çoğu zaman kazaların önüne geçemeyebilir. İnsanlar kimi zaman içgüdüsel olarak kararlar alıp doğru ve yararlı sonuçlar elde edebilmektedir. Peki öneri nedir?

Bir kara deliğin ultra güçlü manyetik alanları tespit edildi
Bir kara deliğin etrafındaki manyetik alanın türünün ilk örneği, kara deliğinnasıl bir enerji türü yaydığını ve 5.000 ışık yılından fazla maddeyi uzaya nasılfırlattığını açıklayabilir. İlk Kara Delik beklenenden yüzde 50 daha büyükmüşİlk keşfedilen kara deliğinaslında beklenenden daha büyük oldu…

Önerimiz bütün araçların ve yolların akıllı sistemler ile donatılmasıdır!

Eğer bütün araçların akıllı olduğunu farzedersek bu araçların kendi aralarında sürekli iletişim halinde olmasını sağlayabiliriz. Bu da birbirlerine göre hızlarını ve yönlerini ayarlamalarını sağlar. Böylece risk sıfıra indirilmiş olur. Böyle bir sistemde yolların da akıllı sistemler ile tasarlanmış olması mühimdir. Sonuç olarak böyle bir şeyin gerçekleşmesi için büyük bir proje oluşturulması ve devletin katkı sağlaması gereklidir.

- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün