SpaceX, Starship prototipini ilk kez indirdi ve sonra patladı

SpaceX, Starship prototipini ilk kez indirdi ve sonra patladı

SpaceX'in en son Starship prototipi, Teksas'ta yüksek irtifa test uçuşu gerçekleştirdikten sonra ilk kez Çarşamba günü yere indi. Ancak birkaç dakika sonra iniş pistinde patladı. SN10 adlı erken bir test versiyonu olan roket, Elon Musk'un tamamen yeniden kullanılabilir bir roket sistemi inşa etme kampanyasında, önemli bir kilometre taşıydı. İniş esnasında patlama görüntüleri sosyal medyaya yansıdı.

Yeni Zelanda açıklarında “ışık saçabilen” dev köpek balığı keşfedildi
Catholilique de Louvaim Üniversitesi ve Yeni Zelanda’daki Ulusal Atmosfer ve SuEnstitiüsü (NIWA) araştırmacıları, köpek balıkları üzerinde yepyeni bir keşifyaptı. Yeni bulunan bir tür olan dev köpek balığının ek olarak ışık saçtığıgözlemlendi. Bu yeni araştırma ve bulguyla birlikte yeni bir tür k…

Günün erken saatlerinde bir ilk fırlatma girişimini iptal ettikten sonra, prototip 18:14'de kalktı ve SpaceX'in Boca Chica, Texas tesislerinin 6 mil üzerinde yükselmeye başladı. Başarıyla yükselen ancak iniş girişimlerinde patlayan SN8 ve SN9 ile yapılan son iki testin aksine SN10, fırlatma rampasından çok uzak olmayan bir beton levhaya bir iniş yaptı ve patlamadan önce birkaç dakika stabil hale gelmek için çaba gösterdi. Daha sonra ise alev topuna döndü.

SpaceX mühendisi ve canlı yayın sunucusu John Insprucker, şirketin yayını sırasında, fırlatma testinin ana amacının roketin inmesinden önce inişini yönlendiren dört aerodinamik kanadının bilgisayar kontrollü hareketlerini göstermek olduğunu söyledi.

6.2 mil tırmanışının sonunda, roketin üç Raptor motorunun her biri, "gövdesi" yere bakacak şekilde yatay olarak yeniden yön değiştirdi. Kara inişi için sistem kendisini kapattı.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün