Sinekkapan bitkisinden yapılan robot tasarımı

Sinekkapan bitkisinden yapılan robot tasarımı

Bilim insanları, sinekkapanlarının yapraklarına elektrotlar bağlayarak kapanmalarını sağladı. Bitki dünyasından yeni bir robotik yakalayıcı başarıyla tasarlandı. Kesik bir Venüs sinekkapan parçasıyla yapılan bu yeni cihaz, küçük ve hassas nesneleri kavrayabiliyor.

Yeni teknoloji kafanızın içine girebilir. Hazır mısınız?
Araştırmacılar ve Doktorlar uzun zamandır konuşmaya veya yazmaya dayalı olmadanbirisinin beyninden bilgi alabilmenin yollarını arıyorlar. Vücutları artıkhareket edemeyen veya konuşamayan insanlar için bu durum yardımcı olabilir.İmplante edilmiş elektrotlar, beynin hareket alanlarındaki sinyalleri…

Sinekkapan bitkisi ( Dionaea muscipula ) etçil bir bitkidir. Böcekler gibi küçük hayvanları avlar. Normalde, av bitkinin çene benzeri yapraklarından birinin üzerindeki hassas tüylere dokunduğunda bitki bunu öğün olarak algılar. Bu da kapanmak için tuzağı tetikler . Ancak araştırmacılar, tüyleri tetikleyerek yapraklarını kapatmak için bir yöntem tasarladılar.

Yapraklara elektrot yapıştırdılar ve küçük bir elektrik gerilimi uyguladılar. Yapraklar, bitkiden kopsa bile hala çalışıyordu.

Li'nin ekibi, kontrol edebilecekleri bir sistem yapmak için robotik bir kola bir parça sinek kapanı bağladı. Bunu çapı yarım milimetre (0,02 inç) olan bir tel parçasını almak için kullandılar. Sinek kapanı yavaş hareket eden 1 gramlık (0.04 ons) bir ağırlık yakaladı. Araştırmacılar tuzağı kontrol etmek için bir akıllı telefon cihazını bile kullandılar.

Tipik robot tutucular sert ve hantaldır. Bu nedenle kırılgan nesnelere zarar verebilirler. Sinekkapan bitkisinin ise kapanları yumuşaktır. Ancak bir dezavantajı var. Tuzaklar kapandıktan sonra yeniden açılmaları saatler alır. Bu da nesneleri ilk denemede yakalaması gerektiği anlamına gelir.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün