Savaş makinalarının sevimli oyuncaklara dönüşme hikayesi 🥰

Savaş makinalarının sevimli oyuncaklara dönüşme hikayesi 🥰

Afganistan'da, sürekli olarak savaş ve şiddetli çatışmaları hatırlatan bir dizi terk edilmiş savaş tankı var. Neyse ki, İranlı sanatçı Neda Taiyebi bu noktada devreye girerek onlar için bambaşka bir kullanım alanı olmasını sağladı.

Sanatçı kağıt portreleri hayvan figürleriyle sunuyor
Kağıt heykeller.. Hem de gerçekçi bir resim portresi içerisinde. Nasıl yapıldığını görünce gerçekten şaşıracaksınız.

Afganistan'ın Kabil kentinde terk edilmiş gemileri meyveler ve çiçekler gibi renkli motiflerle ve dönen geometrik desenlerle süsleyerek yeniden tasarladı.

Atıl durumdaki savaş nesnelerini somut bir sevgi aracısına çevirdi 🤗

Hareketsizleştirilmiş Sovyet dönemi araçları, artık baştan aşağı sanatla kaplı ve görünümleri, çevredeki tozlu ovalarla keskin bir kontrast sunuyor.

Eğlenceli sanat eseri bir oyun duygusu uyandırır ve çocukları bir orman jimnastiği gibi üstlerine tırmanmaya davet ediyor.

Bitkilerin gün içerisindeki hareketlerini kayıt altına aldılar 🌾
Öyle görünmeyebilir, ancak bitkiler gün boyunca sürekli hareket ediyor. Birçoğutoprağa bağlı olsa da, yaprakları da ortamları değiştikçe konum değiştiriyor. Bu fenomen en iyi şekilde, bir bitkinin bir gün boyunca yaptığı küçükhareketlerin hızlandırılmış videolarıyla gösterilebilir. Hızlandığımız…

Herşey taşınmasıyla başladı

Taiyebi, 2015 yılında bir sanat dergisi çıkarma niyetiyle Tahran'dan Kabil'e taşındı. Ancak oraya vardığında, bunun gerçekleşmesi için çok az fırsat olduğunu fark etti.

Daha sonra araziyi işgal eden tankları ele almaya karar verdi. Taiyebi , " Kabil'de sadece göz zevkinize oturup eğlenecek bir yer bulamazsınız" dedi . Tankları Kabil'de gördüğü meyve arabaları ve çiçekçiler gibi rengarenk şeylerle süsleyerek ilginç bir hamle yapmayı denedi.

Taiyebi'nin resminin apaçık yorumu politik bir yorumdur, ancak "aktivist olmadığı, ezilenlerin sesi olmadığı" ve araçları dekore etme nedeninin pratik olduğu konusunda ısrar ediyor. Basitçe, çocukların eğlenmesi ve çocuk olması için çok az alan vardır; kamusal sanatı onlara bunu yapacak bir yer sunuyor. Canlı, iyimser sanat eserlerinde de parlak bir gelecek hayal edebilirler.

- Reklam Alanı -
Yağmur Heldem

Yazar Yağmur Heldem

Teknoloji ve tasarım içerikleri paylaşıyorum. Mezun oldum olalı üniversite son sınıf öğrencisiyim Aklım okulda kaldı :)
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün