Rusya ilk Arktik izleme uydusu olan Arktika-M'yi fırlattı

Rusya ilk Arktik izleme uydusu olan Arktika-M'yi fırlattı

Roscosmos Uzay Ajansı, Pazar günü Kazakistan'daki Baykonur kozmodromundan bir Soyuz roketinin, Rusya'nın Kuzey Kutbu'nun iklimini incelemek için kullanacağı, ilk uydusunu taşıdığını söyledi.

Salda Gölü, Kızıl Gezegendeki eski yaşama ait ipuçlarını sunabilir
NASA’nın gezgin aracı Perseverance, Mars’ın yüzeyini araştırırken, uzakgezegende eski yaşamın izlerini arama görevini de üstlenmişti. Türkiye’ningüneybatısında bulunan bir gölde, eski yaşama ait izler araştırılıyor. Perseverance, Kızıl Gezegenin yüzeyinde ilk sürüşünü gerçekleştirdiGörevlilerCum…

Rus uzay ajansı tarafından yayınlanan video, Soyuz roketin olan Arktika-M uydusu ile gri gökyüzüne fırlatıldığını gösteriyor.

Uzay ajansı şefi Dmitry Rogozin daha sonra Twitter'da uydu ile iletişimin kurulduğunu yazdı.

Uzay ajansı, izleme sisteminin düzgün çalışması için en az iki uyduya daha ihtiyaç olacağını söyledi. Sistemin bir parçası olarak, Dünya yüzeyinin ve Arktik Okyanusu'nun denizlerinin tüm hava koşullarında 24 saat izlenmesini sağlayacaklar ”diye ekledi.

Rus devlet haber ajansı RIA Novosti'nin bildirdiğine göre, ikinci Arktika-M uydusunun 2023'te fırlatılması planlanıyor.

Kuzey Kutbu, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Norveç gibi diğer ülkeler tarafından gözlenen devasa petrol ve gaz rezervlerine sahiptir. Ayrıca İngiliz bilim adamları geçen ay buz kütlelerinin dünya çapında "en kötü iklim ısınma senaryolarına" denk bir oranda erdiğini bildirdi.

Edinburgh ve Leeds üniversiteleri ile University College London'dan gelen ekip, son otuz yıldaki en büyük kayıpların bazılarının Arktik Denizi buzundan kaynaklandığını ifade etti.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün