Rönesans dönemi mimarisini etkileyen şey neydi?

Rönesans dönemi mimarisini etkileyen şey neydi?

Rönesans, kelime kökeni olarak İtalyanca'dan gelmektedir. "Rinascimento" kelimesinden türeyerek dilimize giren bu kelimenin anlamı ise "yeniden doğuş" olarak literatüre geçmiştir. Peki birçok sanatçıya ilham veren, sayısız mimari eserin ortaya çıkmasını sağlayan Rönesans'ı etkileyen en önemli unsur neydi?

Roma'ya özlem!

Roma, bilindiği üzere bundan çok uzun bir süre önce varolmuş olsa da insani ve sosyolojik olarak bugünün ötesindeydi. Bunun yanında mimarisi de dönemine göre gayet ileride ve estetikti.

15. Yüzyıl ile birlikte hareketlenmeler başladı

Özellikle Coğrafi keşiflerin ardından Avrupa'ya aktarılan hammadde ve yeraltı kaynakları medeniyetin gelişmesine katkı sağladı. Refah seviyesi yükselen insanlar bilim ve sanata daha fazla ağırlık vermeye başladı. Özellikle 16. yüzyılın başlarına doğru bilimsel düşüncenin önemi neredeyse kesinleşmeye başlamıştı.

Antik Yunan medeniyeti

Roma kadar bir diğer etkili unsur da Antik Yunan medeniyetiydi. Özellikle kültür, sanat ve felsefe açısından yüzyıllar öncesinde ortaya çıkarılan eser ve fikirler hala geçerliliğini ve kalitesini korumaktadır. O yüzyıllarda da insanlar bunun önemini anlamış olmalı ki mimaride bu esintileri kullanıyorlardı.

Jeofizik Geleceğe Işık Tutuyor!
Jeofizik [https://www.jeofizik.org.tr/], yer altına çeşitli dalgalarıngönderilip geri okunması ile toprağın kilometrelerce altının fotoğrafını çeker.Yerbilimleri çalışmaları, maden aramaları ve enerji aramalarında kullanılanjeofiziğin mimari alanda da kullanıldığını biliyor muydunuz? Artık jeofiz…

Sanat eserlerinde geometri önemli yer kaplıyordu

Toplum sosyolojisi incelendiğinde gelişmiş olan Roma ve Antik Yunan medeniyetleri aynı zaamanda pozitif bilimler konusunda da çağın önündeydi. Bu nedenle Rönesans döneminde ortaya konulan eserlerde geometrik unsurlar ön plandadır.

Avenue des Champs
Genellikle dünyanın en güzel caddesi olarak anılan Avenue des Champs-Élysées, Paris’in başlıca turistik yerlerinden biridir.

Görkemden de vazgeçilmedi!

Eserlerin birçoğu dönemin görkemini açığa çıkarmak adına önemli süsleme ve şaşaya sahiptir. Elbette ki bu süslemeler de birer sanat eseri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hürmüz adası’nda şeker renkli kubbeler
Basra Körfezi’ndeki Hürmüz Adası’nın sahilleri boyunca bir dizi sakızlı mesken yatıyor. ” Hürmüzde Varlık ” başlıklı çok amaçlı proje, kumlu araziyi dokulu bir tepe ve ampul kümesinde çevreleyen toprak yapılara sahiptir.

Bütün bunlara bakıldığında bilim, sanat, mitoloji, kültür, felsefe ve tarih gibi birçok disiplinin bir arada kullanılması ile ortaya çıkan eserlerin yer aldığını görüyoruz.

- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün