Plastik atık betondan daha sağlam tuğlalara dönüştü

Plastik atık betondan daha sağlam tuğlalara dönüştü

Nzambi, Matee şirketi Gjenge Makers'ı kurmadan önce petrol endüstrisinde veri analisti ve mühendisi olarak çalıştı.

Nzambi, Matee şirketi Gjenge Makers'ı kurmadan önce petrol endüstrisinde veri analisti ve mühendisi olarak çalıştı. Nairobi sokaklarında plastik atıkların fazlalığını gördükten sonra, işini bırakıp annesinin bahçesinde kum ve plastik kombinasyonlarını test ederek bu malzemenin inşaat tuğlasına dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğini merak ediyordu.

Bunun test edebilmek için küçük bir laboratuvar kurmaya karar verdi. Matee sonunda Colorado Boulder Üniversitesi'ndeki Malzeme Laboratuvarı'nda okumak adına burs kazandı ve sonunda şimdi kaliteli tuğlaları üreten makine ile ilgili bir prototip geliştirdi.

Plastik ve kum kombinasyonundan yapılan finişerlerin erime noktası 350 ° C'nin üzerindedir ve beton muadillerinden daha dayanıklıdır. Matee ve ekibi, ham ürünün çoğunu fabrikalardan ve geri dönüştürücülerden ve bazen de ücretsiz olarak temin ederek şirketin ürün fiyatını düşürmesine, okullar ve ev sahipleri için uygun fiyatlı hale getirmesine olanak sağlıyor.

Şimdiye kadar Gjenge Makers, 20 tonun üzerinde plastiği geri dönüştürdü ve piyasada 112 kadar iş imkanı sağladı. Gerçek bir ekolojik başarı olarak bu girişim değerlendiriliyor.!

- Reklam Alanı -
Halil Cihan

Yazar Halil Cihan

1982 Yılında İstanbul da dünyaya geldi. Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni olarak bir kamu kurumunda çalışmaya devam ediyor.
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün