Perseverance, Kızıl Gezegenin yüzeyinde ilk sürüşünü gerçekleştirdi

Perseverance, Kızıl Gezegenin yüzeyinde ilk sürüşünü gerçekleştirdi

Görevliler Cuma günü yaptığı açıklamada, NASA'nın Mars gezgini Perseverance'ın, devasa bir kraterin zeminine mükemmel bir şekilde iniş yapmasından iki hafta sonra, kızıl gezegenin yüzeyindeki ilk kısa yolculuğunu gerçekleştirdiğini dile getirdi.

NASA’nın Perseverance gezgini ilk kez Mars’ta dolaşıyor
NASA’nın bugün yaptığı açıklamaya göre, araba büyüklüğüne sahip olan ve geçen ay Mars’a indiği Perseverance[/mars-rover-perseverance-inisten-once-selfieyi-geri-gonderdi/]gezgini, ilkmacerasını Jezero Krateri’nin kayalık yüzeyine doğru gerçekleştirdi. Altıtekerleği bulunan gezgin için, Perşembe g…

Altı tekerlekli, araba büyüklüğündeki astrobiyoloji cihazı, eski bir göl yatağı ve nehir deltasının bulunduğu Jezero Krateri içinde yarım saatlik bir test sürüşü gerçekleştirdi. Perşembe günü kilometre sayacına toplam 6,5 metre (21,3 fit) ekledi.

Perseverance

NASA'nın Los Angeles yakınlarında bulunan, Jet Tahrik Laboratuvarı'ndaki (JPL) görevlilerden talimat alan gezgin, 4 metre daha (13,1 fit) ileriye doğru bir sürüş gerçekleştirdi. Yaklaşık 150 derece sola dönüş yaptıktan sonra 2,5 metre (8,2 fit) daha geriye doğru yol aldı.

İlk sürüş testinden sonra Perseverance gezgini, kırmızı kumlu Mars toprağında bıraktığı tekerlek izlerini gösteren bir fotoğrafı yolladı.

Gönderdiği diğer görüntüler arasında  ise kara kayalarla dolu engebeli bir araziyi ve uzaktaki kayalıklar bulunmaktaydı. Görüntüler bizlere katmanlı tortuların uzun bir çıkıntısını gösterir nitelikteydi. Ayrıca burası da nehir deltasının kenarını işaret etmekteydi.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün