Özgün Baskı Deneyimi; Serigrafi'nin olayı nedir?

Özgün Baskı Deneyimi; Serigrafi'nin olayı nedir?

Günümüz gelişen teknoloji çağında baskılar için farklı makinalar kullanılmaktadır. Fakat eski bir teknoloji olan serigrafi etkisini kaybetse de halen daha kullanılan tekniklerden birisidir.

Anlamı Latin kökenli iki farklı kelimeye dayanmaktadır. İpek ve yazmak anlamına gelen “sēricum” ve “graphein” kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Temel olarak özetlemek gerekirse basılacak olan yazı veya grafiğin maskelenerek içinin boyanmasından oluşur.

İpek, şablon veya elek baskı isimleriyle de duyabilirsiniz. İpekten dokunmuş küçük gözeneklere sahip elek kumaşların bir kasnağa gerdirilmesiyle kalıbınızı oluşturursunuz. Basmak isteyeceğiniz grafiği bu kalıba pozlamanız gerekir.

Baskı aşamasına geçmeden önce..

Emülsiyon adı verilen kimyasalı kasnağa sürerek kurumasını bekliyoruz. Kurumuş olan kasnağa siyah bir şekilde çıkarttığınız grafiğinizi isterseniz güneşte veya pozlama makinasında geçmesiniz sağlayın. Daha sonra yüzeydeki kalıntıları temizleyerek baskı aşamasına geçebilirsiniz.

Bu baskı yöntemi hızlı hazırlanabilir oluşundan ve gerekli titizliği sağladığınızda evinizde bile yapabileceğinizden dolayı sıklıkla tercih edilir. Bugün birkaç bez çantaya logonuzu bastırmak istediğinizde yüksek bedeller istenilebiliyor. Fiyatı düşürmek için ise baskı merkezlerine gittiğinizde yüksek adet ile alım yapmanız şart koşuluyor. Serigrafide ise böyle bir şartlama olmadan kalıbınızı çıkarttıktan sonra isterseniz bir adet basıp kenara kaldırabilirsiniz.

Baskı sürecine de bir göz atalım..

İpek kumaşı ve gerekli olan diğer malzemeleri internetten sipariş ederek kendi kalıplarınızı istediğiniz boyutta üretebilirsiniz. Genel olarak tercih edilen kasnak çerçevesi ahşaptan üretilmektedir. Ahşap ucuz, kolay işlenip şekil verilebildiği için tercih sebebidir.

Fakat unutmamak lazım, bu işlem sırasında su, nem ve ısıdan etkilenen ahşap bir süre sonra yapısında bozulmalar meydana getireceğinden kalıbınızda gevşemeler oluşabilir. Alüminyum veyahut galvanizli demir borulardan üretilen çerçeveler ise daha sağlamdır.

Mukavemeti yüksek olduğu için yüksek sayılı baskılarınızda tercih etmeniz gereken çerçeve türüdür.

Tekstil alanında birçok noktada kullanabilirsiniz. Özel tshirt koleksiyonunuzu yaratabilir ve satışa çıkartabilirsiniz. Veya broşür, afiş gibi ihtiyaçlarınızı bu yöntem ile basabilirsiniz. Hızlı ve etkili bir sonuç elde etmenize imkân sağlar.

Tek renkli baskı alabileceğiniz gibi, klasik dört renkten de baskı alabilirsiniz. Kusursuz renk dengesini yakalamak için dört farklı kalıp pozlamanız gerekmektedir. Sonrasında sırasıyla cyan, magenta, yellow, black renklerini basarak renkli baskılarınız ile göz kamaştırabilirsiniz.

- Reklam Alanı -
Yağmur Heldem

Yazar Yağmur Heldem

Teknoloji ve tasarım içerikleri paylaşıyorum. Mezun oldum olalı üniversite son sınıf öğrencisiyim Aklım okulda kaldı :)
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün