Otomatik vites mi yoksa manuel vites mi?

Otomatik vites mi yoksa manuel vites mi?

Makinenin icadından kısa bir süre sonra üretilmeye başlanan otomobiller manuel şanzımana sahipti. Ardından kısa bir süre sonra otomatik vitesli araçlar üretilse de manuel şanzımanlı araçlar kadar yakıt tasarrufu yapmıyordu. Peki bugün insanlar manuel ya da otomatik araçları neye göre seçiyor?

Amerikan’ın Vazgeçilmez Askeri Aracı: Willys Jeep
Soğuk savaş döneminde Amerika’nın askeri araç envanterinde yer alan Willys Jeep[https://tr.wikipedia.org/wiki/Jeep] 1960′lı yıllarda Türkiye’de ambulans olarakkullanılıyordu. Çok eski bir üretim olmasına rağmen dayanıklı bir araç olmasıonu birçok jipten ayırıyor. İşte karşınızda Willys JeepArac…

Yakıt tasarrufu

Otomatik vitesli araçlar vites değişiminde daha fazla enerji harcarlar. Manuel şanzımana sahip araçlar otomatik ateşleme sistemine sahip değildir. Bu da aracın hızlanırken daha az yakıt tüketmesine neden olur. Fakat günümüzde birçok farklı özelliklerin eklendiği otomatik araçlar az yakıt tüketebilmektedir. Yine de çoğu manuel araç ile daha az yakıt tüketmek mümkündür.

Türkiye’nin Yabancı Lisansı İle Üretilen İlk Aracı: Murat 124
Son model bir jipe binmeyi hepimiz hayal etmişizdir. Otomatik vites, akıllıyazılımlar, abs ve en önemlisi yakıt tasarrufu! Günümüzün modern ve sonteknoloji araçları bu tür gereklilikleri yerine getirirken 80′lerin teknolojisiile vazgeçilmez olan bir araçtan bahsedeceğiz: Murat 124[https://tr.wikipedia.org/wiki/Murat_124…

Trafik ve konfor

Özellikle manuel vitese sahip araçlar ile şehir içinde hareket etmek bazen çok zor oluyor. Hele ki trafiğe girerseniz, yapacağınız dur kalklar sizi bezdirebilir. Bu nedenle birçok insan iş araçlarını otomatik vitesli olarak seçmektedir.

Zevke göre de seçilebiliyor

Bazı insanlar, otomatik aracın daha fazla avantajı olmasına rağmen manuel şanzımanlı araçları tercih etmektedir. Bu ise tamamen bir zevk meselesidir. Çünkü manuel araç kullanırken aracın tüm motor hakimiyeti sürücüde olur. Bu durumdan haz alan birçok sürücü, manuel şanzımana sahip araçları tercih etmektedir.

Yeni Normalin Vazgeçilmez Trendi: Karavan İle Seyahat
Özellikle salgın hastalıklar[https://www.jaguar-turkiye.com/jag-style-seyahat-yeni-normal-ile-gelen-yeni-tatil-aliskanliklari-karavan-seyahati] ile evlere kapandığımız bugünlerde dışarıya çıkmak hatta nefes almak bile zorbir hale geldi. Bu nedenle insanlar şehir dışarısında yer alan mülklerinegi…

Herşeyi göz önüne aldığımızda konfor istiyorsanız otomatik vitesli araç tercih etmelisiniz. Eğer sizin için ekonomi daha önce geliyorsa manuel vitesten şaşmayın deriz.

- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün