Osmanlı'nın önemli mimarları

Osmanlı'nın önemli mimarları

Kuruluş yılından yıkılışına kadar birçok mimar yetiştirdiği gibi son dönemlerde yabancı mimarları da kullanan Osmanlı Devleti mükemmel mimari yapıtlara sahipti. Peki Osmanlı Devleti'nin öne çıkan önemli mimarları kimlerdir?

Koca Sinan

"Dahi Mimar" olarak da anılan Mimar Sinan, Osmanlı'nın en önemli mimarı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaptığı tasarımların estetik özellikleri ve binaların mühendislik hesaplamaları ile döneminin çok ilerisinde bir mimar olarak ön plana çıkmaktadır. 1500'lü yılların başlarında yaşamış olan Mimar Sinan, Anadolu'da ve Trakya'da pek çok eser bırakmıştır.

İstanbul Havalimanı Mimari İncelemesi
Ölçeğinin büyüklüğünden ve imza hava trafik kontrolü ile İstanbul Havalimanı,kendinden konuşturmada devam ediyor ve uzun yıllarda konuşturacağına inanıyoruz. Bölgesinin belirlenmesinin üzerinden tam 6 yıl sonra 29 Ekim gününde ilk uçuşunaev sahipliği yaparak açılmıştır. Gelişen havayolu trafiğine…

Mimar Davud Ağa

Mimar Davud Ağa, Koca Sinan'ın kalfalarından birisidir. Mimar Sinan'ın ardından Osmanlı'nın baş mimarı olmuştur. Önemli eserlere imza atan Mimar Davud Ağa, kendinden sonra gelen kalfalarının da iyi bir şekilde yetişmesini sağlamıştır. Görseldeki Mehmed Ağa Camii onun eseridir.

Mimariyi bir oyun alanı olarak yorumlamak: Kore Ulusal Müzesi
Nameless Architecture tarafından tasarlanan bu çocuk oyun alanı farklı eksenlerde ve dairesel formda..

Giritli Ahmet Fuat Paşa

Osmanlı'nın son dönemlerine damga vuran mimar ve devlet adamıdır. Girit doğumlu olan Ahmet Fuat, 1800'lü yılların sonunda 1900'lü yılların başında aktif devlet kadrosunda bulunmuş ve önemli eserler de ortaya koymuştur. Tanzimat Fermanı ertesinde kendisine karşı oluşan muhalefet bloğu nedeniyle bütün görevlerinden istifa ederek inzivaya çekilmiştir.

Osmanlı Mimarisini Etkileyen Unsurlar
600 sene boyunca üç kıtada hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu, hakim olduğutopraklarda birçok tarihi ve mimari eserler bırakmıştır. Dini mekanlar ve devletbinalarına ek olarak okul ve askeri binalar da Osmanlı mimarisini yansıtaneserler olarak karşımıza çıkıyor. Peki bu mimari nasıl ortaya çıktı?…

En önemli Osmanlı mimarları olarak karşımıza çıkan bu üç ismin yanında son dönemlerinde Osmanlı Devleti genellikle Alman mimarlarla çalışmıştır. Özellikle Sultan Ahmet Meydanı'ndaki Alma Çeşmesi bu mimarların tasarladığı önemli eserlerden birisidir.

- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün