Olafur Eliasson'ın bir dağın zirvesine yapmış olduğu montajı

Olafur Eliasson'ın bir dağın zirvesine yapmış olduğu montajı

Stüdyo Olafur Eliasson İtalyan Alpleri'nde Hochjochferner buzul üzerinde, Grawand zirvesine kalıcı kurulum yapmış olduğunu açıkladı

Stüdyo Olafur Eliasson İtalyan Alpleri'nde Hochjochferner buzul üzerinde, Grawand zirvesine kalıcı kurulum yapmış olduğunu açıkladı. Bu sonbaharda açılışı yapılan buzul perspektifimiz , ziyaretçileri küresel ısınmayı daha geniş bir perspektiften algılamaya davet etmekte olan, büyük ölçekli bir astronomik olarak değerlendirilebilecek bir hususu duyurabilmek üzere tasarlanmış bir enstalasyondur.

Sanat eseri, dağın buzul sırtı boyunca uzanan bir patikayla başlar. Yapılan açıklamada, kapılar, Dünya'nın buz çağlarının süresinin ölçeğine karşılık gelen aralıklarla yerleştirilmiş olarak, "gezegenimizin, buzun ve çevrenin derin bir kronolojisini" işaret etmektedir. Yolun sonunda, Grawand Dağı'nın kenarında dairesel bir köprü içeren, çok sayıda çelik ve cam halkadan yapılmış bir köşk bulunmaktadır. Ziyaretçiler, herhangi bir günde gökyüzündeki güneşin görünen istikametini izleyen çevredeki halkalarla bakışlarını ayarlamak için ışıkları kullanabilir. Bu, ziyaretçileri buzulların küresel ısınmaya bakış açısını benimsemeye ve bununla birlikte çevre ile hassas ve gerçek bir tarzda etkileşime girmeye davet etmenin bir yolu olarak değerlendirilmektedir.

- Reklam Alanı -
Halil Cihan

Yazar Halil Cihan

1982 Yılında İstanbul da dünyaya geldi. Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni olarak bir kamu kurumunda çalışmaya devam ediyor.
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün