Olafur Eliasson'ın bir dağın zirvesine yapmış olduğu montaj

Olafur Eliasson'ın bir dağın zirvesine yapmış olduğu montaj

Stüdyo Olafur Eliasson İtalyan Alpleri'nde Hochjochferner buzul üzerinde Grawand üstünde kalıcı şekilde yapmış olduğu bir kurulumu gururla duyurdu.

Stüdyo Olafur Eliasson İtalyan Alpleri'nde Hochjochferner buzul üzerinde Grawand üstünde kalıcı şekilde yapmış olduğu bir kurulumu gururla duyurdu. Bu sonbaharda açılmış olan buzul perspektifi, ziyaretçilere küresel ısınmayı daha geniş bir açıdan algılamasına imkan sundu. Büyük ölçekli ve ayrıca astronomik anlamda hissedebilmek adına tasarlanmış bir çalışma yapıldı.

Sunulan bu sıra dışı sanat eseri, dağın buzul sırtı üzerinde uzanan bir patikayla başlamaktadır. Üzerinde bulunmakta olan kapılar, Dünya'nın buz çağlarının zaman ölçeğine karşılık gelmekte olan aralıklarla oluşturulmuştur, böylece "gezegenimizin, buz tabakasının ve çevremizin derin bir zaman çizelgesini" bizlere işaret etmektedir.

Yolun sonunda, Grawand Dağı'nın kenarına bakan dairesel bir köprü bulundurmakta olan, çok sayıda çelik ve cam halkadan oluşmuş köşk bulunmaktadır. Ziyaretçiler, güneşin gökyüzünde görünen yolunu izleyen çevredeki halkalarla bakışlarını bir araya getirmek için ışıkları kullanabilir. Ziyaretçileri, buzulların küresel ısınmaya bakış açısını daha ok yaklaştırabilmek ve çevre ile hassas olacak bir şekilde etkileşime girmeye davet etmenin bir yolu olarak bu yolu seçmiştir.

- Reklam Alanı -
Halil Cihan

Yazar Halil Cihan

1982 Yılında İstanbul da dünyaya geldi. Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni olarak bir kamu kurumunda çalışmaya devam ediyor.
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün