Klimt tablosu 100 yıllık aradan sonra Viyana'da sergileniyor

Klimt tablosu 100 yıllık aradan sonra Viyana'da sergileniyor

Çıplak omuzlu bir kadının parlak ve yoğun resmi 101 yıl önce ortadan kaybolmuştu. Gustav Klimt'in bu resmi , şimdi Avusturyalı sanatçının son eserleri üzerine küçük ama yüksek profilli bir Viyana sergisinin merkezi haline geldi.

Agnes Gund ve ilginç koleksiyonu
Agnes Gund, 1976′da New York Modern Sanat Müzesi heyetine katıldığından berisanat dünyasına uzun süredir hakimdi. Konumunu, başta kadın sanatçılar olmaküzere tüm sanatçıların nesiller boyu kariyerlerini desteklemek içinkullanmıştır. Dünyanın en büyük resmi ve özellikleri17.000 metrekarelik, At …

24 Mart'ta Viyana'daki Belvedere müzesinde sergilenen Klimt'in son resimlerinden biri olan Fanlı Leydi, bir asırdan fazla aradan sonra ressamın memleketi Avusturya'da tekrar sergileniyor.

"Yelpazeli Bayan", kuşların ve çiçeklerin canlı bir arka planının önünde çıplak omzunu gösteren kimliği belirsiz bir kadının portresidir. Şubat 1918'deki ölümünden sonra Klimt'in stüdyosunda bulunan bitmemiş iki tablodan biridir. İki yıl sonra, "Fanlı Leydi" Viyana'da sergilendi. Belvedere müzesine göre, Viyanalı sanat koleksiyoncusu Rudolf Leopold, eseri 1960'larda bir sanayicinin dul bir eşinden satın aldı.

Yelpazeli kadın tablosu

Tablonun nihayetinde ABD'li bir koleksiyoncuya satılmak üzere Avusturya'dan ne zaman ayrıldığı belirsizliğini koruyor. “Fanlı Leydi” en son 1992'de Krakow'da gösterildi.

Bununla birlikte, Avusturya Federal Anıtlar Bürosu, 1994 yılında New York'ta 11.6 milyon dolara açık artırmaya çıkarılan değerli eserler için hiçbir zaman ihracat lisansı vermemişti; bu, müzayedede satılan bir Klimt resmi için yeni bir rekordu .

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün