Ütopik mimari tasarımların NFT ile buluşması

Ütopik mimari tasarımların NFT ile buluşması

Son zamanların en çarpıcı gelişimlerinden birisi olan NFT, günümüzde sanat eserlerinin ve daha birçok ürünün orjinal bir şekilde alınıp satılmasını sağlıyor. Etherum altyapısı ile oluşturulan NFT içerikleri, video, resim, dizayn ve sanat eseri gibi içeriklerin eşsiz olarak oluşturulmasına olanak sağlıyor. Mimari tasarım ürünlerinin de NFT ile buluşması ile birlikte ütopik tasarımlar ön plana çıkmaya başladı.

Dünya’nın Dijitalleşmesinde Öncü Devletler
Dünyanın her yüzyılda değişim geçirerek gelişmeye devam ettiğini tarihokuyanlarınız farketmiştir. Peki bu yüzyılda bizleri neler bekliyor? 2021 yılınabakıldığında dünya genelinde dijitalleşme adı altında gerçekleşen değişikliklerbireyi nereye doğru sürüklüyor? Teknolojisi gelişmiş olan ülkeler şi…

Romanlardan dijital ortama

İlk olarak roman ve sinemalarda karşımıza çıkmaya başlayan ütopik düşünce eserleri, dijital mimari tasarım ürünlerinde de kullanılmaya başlandı.

MAAT Lizbon Sergisi Bu Hafta Ziyaretçi Kabul Etmeye Başladı
Küreselleşme, şehirleşme ve pandemi gibi birden fazla konuyu işleyen eserlerinyer aldığı MAAT Lizbon Sergisi [https://www.arkitektuel.com/maat-lizbon-2/],ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. Günümüz sorunlarını çarpıcı birbiçimde ortaya koyan üretimlerin yer aldığı bu sergi önümüzdeki aylard…

Sanatçının zihin okyanusunun dijtal kopyası

Fotoğrafta yer alan sarı kubbeler, bilinçaltımızdaki bazı noktalara temas etse de, ütopik olması nedeniyle eşsiz kabul ediliyor. Fakat, bu eşsizlik yalnızca sanatçıdan değil aynı zamanda NFT'den gelen bir etki olarak kabul edilmelidir.

Kripto Paralar Finansal Açıdan Balon Mu?
Dijital dünyaya geçiş ve yeni normal terimleri ile bizlere tanıtılan yenidönemde kripto paralar popülerliğini gittikçe artırıyor. İnsanları birçoğu bunubir geçişten çok kar edebilecekleri ve zengin olabilecekleri bir şey olarakgörüyor. Bu durum finans uzmanları tarafından yorumlandığında, karşımı…

Karmaşık balkonlu karmaşık şehirler

NFT'nin hayatımıza kattığı en olumlu şey de sanat eserlerinin tek ve eşsiz olarak muhafaza edilebilmesidir. Bir başka deyişle bu eserin dünyada tek bir örneği vardır. ERC20 kripto kodlama sistemi ile oluşturulan NFT, kırılması neredeyse imkansız bir kripto üründür.

Dijital miladın başlangıç noktası

Pandemi ile birlikte hayatımızın her noktasına nüfuz eden dijital yaşantı biçiminin en büyük itici gücü olan ülkeyi zikretmeye herhalde gerek yoktur. Yukarıda yer alan gif de o ülkenin dijital sanatçısı tarafından oluşturulmuştur.

- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün