Naziler tarafından sansürlenen unutulmuş kadın sanatçılar

Naziler tarafından sansürlenen unutulmuş kadın sanatçılar

Viyana, 20. yüzyılın başlarında entelektüel bir güç merkeziydi ve iki erkek sanatçı, Viyana modernizminin devleri olarak kabul ediliyor: Gustav Klimt ve Egon Schiele. Ancak Viyana Belvedere Müzesi, o dönemde kadın sanatçıların uzun süredir ihmal edilen katkılarını sergiliyor.

Klimt tablosu 100 yıllık aradan sonra Viyana’da sergileniyor
Çıplak omuzlu bir kadının parlak ve yoğun resmi 101 yıl önce ortadankaybolmuştu. Gustav Klimt’in bu resmi , şimdi Avusturyalı sanatçının soneserleri üzerine küçük ama yüksek profilli bir Viyana sergisinin merkezi halinegeldi. Agnes Gund ve ilginç koleksiyonuAgnes Gund, 1976′da New York Modern Sa…

City of Women, 1900-1938 yıllarını kapsayan yaklaşık 60 kadın sanatçının eserlerini sergiliyor. Bazı eserler, toz toplayan tavan aralarına ve depolara gizlenmişti.

Belvedere'nin sanat yönetmeni Stella Rollig, bu sanatçıların "büyük bir ilham kaynağı olduğunu ve hala olduklarını ve eserlerinin neredeyse bir yüzyıldır yanlış bir şekilde görmezden gelindiğini" söylüyor.

Eşitlik için mücadele

Naziler modernizmi "yozlaşmış" olarak nitelendirmeden önce bile kadın sanatçılığın kırılması zor bir unsurdu.

Viyana Güzel Sanatlar Akademisi 1920'ye kadar kapılarını kadın öğrencilere açmadı. Hırslı kadın sanatçılar genellikle özel öğretmenlere yüksek ücretler ödemek zorunda kaldılar. Erkek önyargılarından bıkan bir grup kadın, 1910'da Avusturya Kadın Sanatçılar Derneği'ni (VBKÖ) kurdu.

Viyana modernizmine önemli kadın katkıda bulunanlardan biri Broncia Koller-Pinell'di . 20. yüzyılın başlarında Viyana'da ve uluslararası alanda eleştirmenler ve diğer sanatçılar tarafından övgüyle karşılandı.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün