Nasıl tasarımcı olunur? Tasarımcı olmak için gereken 5 şey 🤹‍♂️

Nasıl tasarımcı olunur? Tasarımcı olmak için gereken 5 şey 🤹‍♂️

Nasıl tasarımcı olurum diye düşünüyor musunuz? İyi bir tasarımcı olmak için 25 uygulanabilir şeyi daha önce paylaşmıştık. Peki herşeyden önce bir tasarımcı olabilmek nasıl mümkün?

Tasarımcı olmanın zorluklarıyla ilgili güzel bir yazıyı daha sizinle paylaşarak konuyu biraz daha derinleştirmek istiyorum.

Tasarımcıların yaşadığı zorluklarla ilgili 15+ komik tweetler
Tasarımcıların mesleklerini en fazla seven meslek grubu olmaları, mesleklerine duydukları sevgiden gelen çoğunlukla mizah içerikli paylaşımlarını sizler için bir araya getirdik.

Tasarımcı olmak istiyorum? Nereden başlamalıyım?

Photo by MChe Lee / Unsplash

Alanınız ne olursa olsun bu söylediklerim hepsi için geçerli. Moda tasarımı, endüstriyel tasarımcılık, grafik tasarımcılık ya da mimarlık. Adına ne derseniz hepsinin ortak paydası üretmektir. Tasarlamaktır.

Üretmek, tasarlamak için hissetmeyi öğrenmelisiniz. Ruhunuzu ortaya koyarak hareket etmelisiniz.

Bir yaşam felsefesi ya da biçimi olarak düşünmelisiniz. Sadece para kazanmak için bir araç olarak kesinlikle görmemelisiniz tasarımcı olmayı.

İşinize saygı duyarak başlayın..

Made with Leica R7 (Year: 1994) and Leica Summicron-R 1:2 / 50mm (Year: 1981). Analog scan via meinfilmlab.de: Fuji Frontier SP-3000. Film reel: Kodak Portra 400
Photo by Markus Spiske / Unsplash

Saygı herşeyin başında gelir. Sevgiden de önce olmalıdır. Tutkudan da..

Bir ilgi alanınıza yönelik tasarlama işine başlamadan önce işi önemsediğinizi önce kendinize göstermelisiniz. Ne bileyim, bu telefonunuzu sessize almak olabilir, haftalar süren bir keşif gezisi olabilir ya da başka bir şekilde.

"İlgi alanı" dedim. İlgi duymadığınız bir alanda iyi tasarımlar yapamazsınız. İyi tasarım yapmayı amaçlamadan iyi tasarımcı olamazsınız. Ötesinde, işe başlamadan iyi olup olmadığınızı ya da ilgi duyup duymadığınızı dahi anlayamazsınız.

Herşeyinizi vererek devam edin..

Dog
Photo by DEVN / Unsplash

Tüm benliğinizle, gördükleriniz, yedikleriniz, soluduğunuz hava ya da içtiğiniz bir viski..

Yaşadığınız her anın dokunduğunuz her tenin tasarımlarınızda hissedilebilmesi, yüzyıllar sonra bile üzerine şiirler yazılası destansı hikayelere tanıklık edilesi bir yaklaşımla tasarlamaya devam etmelisiniz.

Sonraki adımlara odaklanmaktan şuan ki durumu kaçırmayın..

Situated in a fully refurbished, gigantic Power Plant, Kultuurikatel aka Tallinn Creative Hub is a non-profit foundation and cultural organisation in Tallinn, Estonia.

More > https://www.instagram.com/valentinsalja
Shot by https://www.instagram.com/jelena.jaranovic
Photo by Valentin Salja / Unsplash

Tasarımcı olmak için okumanıza (üniversiteden 👨‍🎓 bahsediyorum) gerek yok. Ya da Yüksek Lisans yapmanıza. Elbette yaşadığınız coğrafyada yasalar buna izin verir mi bilmiyorum ama okuma işini sadece bu yetkiyi alabilmek için yapmalısınız.

Yani bunu yaparken de gezin, tozun şurada söylediğim güzel ipuçlarını kendinize geliştirmek adına mutlaka yapın.

Duruşunuzla, konuşmalarınızla, davranışlarınızla gerçek bir tasarımcı olmaya çalışın!

Photo by Clint Bustrillos / Unsplash

Gerçek bir tasarımcı derken Murat?

Yani siz kaç yaşında hissederseniz o yaştasınızdır. Siz ne olduğunuza kendinizi iyi inandırırsanız bir gün gerçekten o olursunuz. Derler ya "nasıl yaşarsan öyle ölürsün" diye. Gerçi bu laf hayatı hızlı yaşayanları dizginlemek adına 40'ından sonra azanı.. 😅diye devam eden sözü hatırlamayanların kullandığı bir şey olsa da siz anladınız onu 😉

Evet.. Ego önemli arkadaşlar. Kahveniz ve sigaranız olmadan tasarıma odaklanamayanlardansanız, çekoslovakyalılaştıramadıklarımızı tasarımcı olarak  😂 (nerden nereye) hayal ettiklerinizi hayata geçirme vakti geldiğine inanıyorsanız hiç durmayın. Deneye yanıla en doğruyu bulacaksınız. Doğruyu bulamasanız bile doğruya giden yanlış yolları keşfetmiş olacaksınız.

- Reklam Alanı -
Murat E.

Yazar Murat E.

Mimari projeler, tasarım araçları ve teknoloji ile tasarımı buluşturan konularda içerikler paylaşıyorum. Aynı zamanda Türkiye'nin En Büyük Yapı Platformu YapıForumu.com'un kurucusuyum. #blogger
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün