NASA'nın Perseverance gezgini ilk kez Mars'ta dolaşıyor

NASA'nın Perseverance gezgini ilk kez Mars'ta dolaşıyor

NASA'nın bugün yaptığı açıklamaya göre, araba büyüklüğüne sahip olan ve geçen ay Mars'a indiği Perseverance gezgini, ilk macerasını Jezero Krateri'nin kayalık yüzeyine doğru gerçekleştirdi. Altı tekerleği bulunan gezgin için, Perşembe gününden bu yana çeşitli test sürüşleri gerçekleştirilmişti.

Mars aracı Rover Perseverance inişten önce selfie gönderdi
NASA Bilim[/bilim-insanlari-yeni-kesfedilen-dis-gezegende-yasam-belirtilerini-arayacak/] İnsanları Cuma günü, Mars gezgini Perseverance’ın iniş esnasında araştırmacılaraçarpıcı görüntüler sundu. Bu görüntülere, inişten hemen önce Kızıl Gezegen yüzeyinin hemen üzerinde sallanan altı tekerlekli ar…

Gezginin altı alüminyum tekerleklerinin, Mars toprakları üzerinde bıraktığı izleri görüntülendi. 13 fit ileri ve 8 fit geri gidişinin bıraktığı izler ekibi hayrete resmen hayrete düşürdü. Perseverance'ın hareketlilik test yatağı mühendisi Anais Zarifian, Dünya'da yapılacak lansman öncesi gazetecilere, "sürecin inanılmaz derecede iyi" gittiğini ve  testlerde olduğundan daha iyi performans gösterdiğini söyledi.

"Tekerlek izlerini görmekten hiç bu kadar mutlu olduğumu sanmıyorum," ifadelerinin kullanan Anais Zarifian, ayrıca "bu, görev ekibi için büyük bir kilometre taşıdır'', ifadelerini kullandı. Dünya üzerinde sürdük, ancak Mars'ta sürmek gerçekten inanılmaz bir hedef. "

Perseverance, 18 Şubat'ta iniş yaptığından bu yana, 19 yerleşik kamerasından binlerce görüntüyü bizlere gönderdi. Bu görüntüler içerisinde, gezginin yakın gelecekte gideceği hedef bölge olan Jezero's Delta'da vardı. Bu görüntü geçtiğimiz cuma günü ekip tarafından paylaşılmıştı. Ayrıca gezginden daha fazla görüntünün geleceği belirtildi.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün