NASA'nın Mars gezgini, 1998'deki bir iMac ile aynı işlemciye sahip

NASA'nın Mars gezgini, 1998'deki bir iMac ile aynı işlemciye sahip

NASA'nın yepyeni Perseverance gezgini, şimdiye kadar Mars'a inen en gelişmiş makinedir. Ancak, rovers söz konusu olduğunda, "son teknoloji" kelimesi öznel bir terim haline geliyor. Perseverance, 6 milyon transistöre sahip tek çekirdekli bir yapıya sahip. Ayrıca 233MHz işlemcisi olan PowerPC 750'de bu sisteme dahil. Bu işlemci, 1998'den itibaren orijinal "Bondi blue" iMac'e güç sağlamasıyla ünlüydü. NASA'nın halihazırda kullandığı işlemci türünün aynısı.

SpaceX, Starship prototipini ilk kez indirdi ve sonra patladı
SpaceX’in en son Starship prototipi, Teksas’ta yüksek irtifa test uçuşugerçekleştirdikten sonra ilk kez Çarşamba günü yere indi. Ancak birkaç dakikasonra iniş pistinde patladı. SN10 adlı erken bir test versiyonu olan roket, ElonMusk’un tamamen yeniden kullanılabilir bir roket sistemi inşa etmeka…

Bunun nedeni büyük ölçüde, Mars'ın atmosferinin zararlı radyasyonundan ve yüklü parçacıklardan dolayı, Dünya atmosferinden çok daha az koruma sağlamasıdır. Kötü bir radyasyon patlaması, modern bir işlemcinin hassas elektronik aksamını tamamen işlevsiz hale getirebilir. Dolayısıyla çip ne kadar karmaşıksa, o kadar çok işler ters gidebilir. Ayrıca 138 milyon mil uzaktaki bir yerde işler ters giderse NASA'nın işlemciyi değiştirmesi de mümkün değildir. Bu koşullar nedeniyle, Perseverance aslında iki hesaplama modülüne sahip: Biri, bir şeyler ters giderse diye bir yedek. (Modülün üçüncü bir kopyası da görüntü analizi için gemide yer alıyor.)

İşlemci, modern bir akıllı telefon veya oyun bilgisayarına kıyasla zayıf olsa da, NASA'nın Perseverance için oluşturulmuş web sitesi, Spirit veya Opportunity gibi daha önceki gezginlerden çok daha güçlü olduğunu belirtiyor.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün