NASA, Ingenuity Helikopterini Mars'ta uçurmak istiyor

NASA, Ingenuity Helikopterini Mars'ta uçurmak istiyor

NASA, Dünya'daki ilk motorlu uçuşundan bu yana, 1 asır geçti. Yapılacak olan ilk deneme ile başarıya ulaşırlarsa bunu, tüm Dünya'ya takdim etmek istiyor.

Perşembe günü Kızıl Gezegene gelen Mars uzay aracıyla taşınan küçük Ingenuity helikopterinin, üstesinden gelmesi gereken çeşitli zorluklar olacak. En büyük zorluğu, Dünya'nın yoğunluğunun yalnızca yüzde biri olan, Mars atmosferi olacak.

NASA’nın Perseverance gezgini ilk kez Mars’ta dolaşıyor
NASA’nın bugün yaptığı açıklamaya göre, araba büyüklüğüne sahip olan ve geçen ay Mars’a indiği Perseverance[/mars-rover-perseverance-inisten-once-selfieyi-geri-gonderdi/]gezgini, ilkmacerasını Jezero Krateri’nin kayalık yüzeyine doğru gerçekleştirdi. Altıtekerleği bulunan gezgin için, Perşembe g…

Sadece 1.8 kilogram ağırlığındaki kanatları, Dünya'ya geri dönüşü sağlamak için gerekenden çok daha büyük. Yaklaşık beş kat daha hızlı - dakikada 2.400 devirde pervane dönüşü mevcut. Ingenuity'nin ayrıca dört ayağı, kutu benzeri bir gövdesi ve zıt yönlerde dönen dört karbon fiber kanadı bulunmakta. Ayrıca İki kamerası, bilgisayar ve navigasyon sensörüne de sahip.

Ingenuity'nin baş mühendisi Bob Balaram, başarılı olursak, "Mars'ı keşfetmenin yepyeni bir boyutunu açacağız" ifadelerini kullandı. Ingenuity ayrıca ilk birkaç ay içinde, kademeli zorluk derecesine sahip beş uçuşa kadar görev yapması bekleniyor. Ayrıca her uçuş bir buçuk dakikaya kadar sürecek.

Yeni teknolojiyle birlikte gelişimi devam eden helikopterin, test denemeleri tamamlandıktan sonra, Dünya'ya inişi gerçekleşecek.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün