Mona Lisa'nın bir sanat eseri olarak öne çıkan teknik özellikleri

Mona Lisa'nın bir sanat eseri olarak öne çıkan teknik özellikleri

Mona Lisa, Rönesans döneminin tartışmasız öne çıkan en önemli yapıtıdır. Mona Lisa'nın bir sanat eseri olarak öne çıkan teknik özellikleri bu yazımızda sizlerle paylaşılacaktır. Leonardo da Vinci tarafından 1506 yılında yapılan ve birçok sanatçı tarafından onun otoportresi olduğu söylenen yağlı boya tablosu bugün Fransa Louvre Müzesi’nde yer almaktadır.

Uniqlo x Musée du Louvre
Uniqlo x Musée du Louvre

Mona Lisa ve Da Vinci

Birçok insanın bildiği bu şaheser, teknik yönleri ile de dönemin sanat anlayışından farklı olarak bazı özellikleri de dışa vurmaktadır. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki; tabloya yerleştirilen kadın portresi altın oranı baz alınarak resmedilmiştir. Bunun yanında bir üçgen prizma ortasına yerleştirilen insan yüzü de dönemin mükemmeliyetçi çizim tekniğini gösteriyor.

Altın orana uygun çizim

Yağlı boya tablosu olan bu eserde dönemin birçok eserinin aksine farklı bir ışık ve çizim tekniği kullanılmış. Zıt renkler arasındaki hafif geçişler “sfumato” olarak adlandırılan teknikle resmedilmiştir.

İnce detaylar

Bu eseri izleyenler, kadının gözlerinin tablonun dışındaki bir noktaya doğru baktığının farkına varırlar. Rönesans dönemindeki birçok tablodan farklı olan bu özellik tablodaki kadının gerçeklikle olan bağlantısının kesilmiş olduğu hissini bizlerde oluşturmaktadır.

Otoportre(Da Vinci)

Tablonun arka planında yer alan manzara ile tabloda öne çıkan kadının oluşturulduğu renkler arasındaki zıtlık da bize doğadaki kontrastı anlatır. Renkler açıktan koyuya geçerken çok dikkat edilerek tabloya yerleştirilmiştir. Günümüzde hala bu tablo üzerine farklı yorumlar yapılmakta ve Da Vinci’nin düşünceleri anlaşılmaya çalışılmaktadır.

- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün