Mimarlık tarihinde önemli bir figür: Antoni Gaudi

Mimarlık tarihinde önemli bir figür: Antoni Gaudi

İspanya'nın Barselona kentinde yetişen Antoni Gaudi tarihe damga vurmuş Katalan bir mimardır. Dönemin inançlı insanlarından birisi olarak öne çıkan Gaudi, Katolik inancına sahipti. Yaşadığı dönemde neo-gotik çalışmalara aimza atan ünlü mimar birçok mimardan ayrılan özelliklere sahipti.

Tarihi Restorasyonların Vazgeçilmezi: Yer Radarı!
Jeofizik yer altındaki yapıların farklı fiziksel özelliklere göresınıflandırılmasını ve tespit edilmesini sağlar. Peki mimari restorasyonlarda dajeofizik yöntemlerin kullanıldığından haberiniz var mı? Evet birçok binarestorasyonunda jeofizik yöntem ile büyük duvarların arasındaki birçok yapı vez…

Dahi mi deli mi?

Gaudi, Modernizm'in kurucusu olarak birçok resmi kaynaklarda yer almaktadır. Mimarlığa bakış açısı ve kendinden sonra gelenlere ışık tutması ile birlikte ününü daha da arttırdı. Barselona Üniversitesi'ne giden Gaudi, 18 yaşında diplomasını eline almıştır. Fakat buna rağmen hocaları tarafından çoğu zamanda eleştirilmiştir. Bakış açıları ve fikirleri çılgınca bulunmuş ve ötekileştirilmeye çalışılmıştır. Kendisine deli gözüyle bakan birçok kişiyi daha sonra haksız çıkarmıştır.

Diket Mimari Mi Yoksa Yatay Mimari Mi?
İnsanın yerleşik hayata geçtiği süreden beridir barınma ihtiyacı en önemli yerikaplamaktadır. Eski çağlar ile günümüz arasındaki yerleşim anlayışları artıkfarklılaşmıştır. Kırsal alanlarda yatay mimarinin varolduğunu gözlemlerken megakentlerde ise gökdelenlerin hakimiyetini sürdürdüğünü biliyoruz…

Sagrada Familia

Türkçe'ye tercümesi kutsal aile olan Sagrada Familia, Barselona'da yer almaktadır. Gaudi bir trenin altında kalarak yaşamını yitirdikten sonra yapımı yarım kalmıştır. Maalesef ünlü mimar bazilikada yer alan kulelerden sadece birkaçının tamamlandığına şahit olmuştur. Yapının iç mimarisi bir ormanı andırmak amacıyla dallı budaklı bir şekilde tasarlanmıştır. İçine giren insanlar kendilerini doğada hissederler.

Avenue des Champs
Genellikle dünyanın en güzel caddesi olarak anılan Avenue des Champs-Élysées, Paris’in başlıca turistik yerlerinden biridir.

Casa Vicens

1883-1888 yıllarında inşaa edilen Casa Vicens, Gaudi'nin önemli ilk eserlerinden birisidir. Ünlü bir aile olan Vicensler için tasarlanan bina o günün mimarisi ile ilişkilendirilememiş ve dışlanmıştır.

Park Güell

Birçok masalda yer alan ve hayal dünyamızı canlandıran rüyalara benzeyen Park Güell dünya mirasları listesine  girmiştir. Özellikle binanın üst kısmında yer alan seramikler dikkat çekmektedir.

Gaudi'nin mimari anlayışı birçok sanatçı ve mimara göre çok farklıdır. Bu nedenle döneminde anlaşılamamış fakat daha sonra ortaya koydukları övgü almıştır.

- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün