Mars yüzeyinde neden hiç su bulunmuyor?

Mars yüzeyinde neden hiç su bulunmuyor?

Bir okyanus değerindeki su, Mars yüzeyinin altındaki minerallerde gizleniyor olabilir, bu da Kızıl Gezegenin neden kuruduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.

Mars, su kaynaklarını yeraltında saklıyor olabilir
Bilim insanları, büyük miktarda antik Mars suyunun uzaya kaçmak yerine yüzeyininaltına gömülmüş olabileceğini bildirdi. Salı günü yayınlanan bulgular,milyarlarca yıl önce gezegenin yüzeyinde bol miktarda bulunan bir kaynak olanMars’ın suyunun, ortadan kaybolmasını açıklamaya çalışan bir teori çat…

Bir zamanlar göllere ve nehirlere ev sahipliği yapan Mars artık soğuk bir çöl haline geldi. Bilim adamları tipik olarak Mars'ın sularının gezegenin atmosferinden uzaya kaçtığını tahmin ediyorlar. Ancak NASA'nın MAVEN yörüngesinde olan bir uzay aracı tarafından yapılan atmosferik su kaybı ölçümleri, bir zamanlar o kadar bol olan Mars'ın eksik sularının tamamını hesaba katmak için yeterli değildi.

Mars yüzeyi

Bir zamanlar tüm gezegen 1.500 metre derinliğe sahip bir deniz gezegeni olduğu tahmin ediliyor. Bu da, Atlantik Okyanusu'nun hacminin yarısından daha fazlasıdır.

Araştırmacılar 16 Mart'ta Science dergisinde yayınlanan bir rapora göre, Mars'ın iç, yüzey ve atmosferinde hareket eden suyun bilgisayar simülasyonları, Kızıl Gezegen'in su moleküllerinin çoğunun, gezegenin kabuğundaki kristal minerallerin içine yerleşmiş olabileceğini gösteriyor.

Çalışmada yer almayan Houston'daki Rice Üniversitesi'nde gezegen jeoloğu olan Kirsten Siebach, bu bulgunun "Mars'ta su kaybı için gerçekten önemli bir mekanizmaya odaklanılmasına yardımcı olduğunu" söyledi. "Kabuk minerallerinde hapsolmuş su olayının, çok daha fazla incelenmesi gerektiğini öne sürdü''

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün