Mars, su kaynaklarını yeraltında saklıyor olabilir

Mars, su kaynaklarını yeraltında saklıyor olabilir

Bilim insanları, büyük miktarda antik Mars suyunun uzaya kaçmak yerine yüzeyinin altına gömülmüş olabileceğini bildirdi. Salı günü yayınlanan bulgular, milyarlarca yıl önce gezegenin yüzeyinde bol miktarda bulunan bir kaynak olan Mars'ın suyunun, ortadan kaybolmasını açıklamaya çalışan bir teori çatışmasının çözülmesine yardımcı olabilir.

Ay hakkında bilmeniz gereken ilginç bilgiler
Ay, gece gökyüzündeki parlak ve güzel bir küreden daha fazlasıdır. En yakınkomşumuz da Dünya’yı yaşamak için iyi bir yer haline getirmede büyük rol oynar.Ortalama yalnızca 384.400 kilometre (238.855 mil) uzaklıkta bulunan, Dünya’nınkendi ekseni üzerinde dengelenmesine yardımcı olmak için yeterli …

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, Mars sondaları, gezginleri ve göktaşlarından elde edilen modelleme ve veriler sayesinde, Kızıl Gezegen'in en eski su miktarının yüzde 30 ila 99 arasında geniş bir yelpazenin jeolojik bir süreçle yüzeyden kaybolmuş olabileceğini buldu. Bu olaya ise kabuk hidrasyonu adı verildi.

Mars

Mars'ta eski suyun kanıtı olan, kurumuş göl yataklarının ve kaya oluşumlarının 3 milyar yıldan daha uzun bir süre önce sıvılarla şekillenmiş olabileceği öngörüldü. Yıllar boyunca, bilim adamları bu suyun çoğunlukla dışarıya yani uzaya kaçtığını ve gezegeni şu anki çok kuru durumunda bıraktığını düşünüyorlardı.

Suyun atmosferden kaçma hızı, bir zamanlar Mars yüzeyinde var olan ve tahmin edilen su miktarı ile birleştiğinde, gezegenin modern gözlemleriyle pek örtüşmüyordu. Çalışmanın ortak yazarlarından Renyu Hu, "Bu, son 4 milyar yıl boyunca devam ettiyse bile, su kaybının yalnızca küçük bir kısmını açıklayabilir" ifadelerini kullandı. Bu da, araştırmacıları anahtar bir soruyla karşı karşıya bıraktı: Mars'taki suyun geri kalanı tam olarak nereye gitti?

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün