Mars aracı Rover Perseverance inişten önce selfie gönderdi

Mars aracı Rover Perseverance inişten önce selfie gönderdi

NASA Bilim İnsanları Cuma günü, Mars gezgini Perseverance'ın iniş esnasında araştırmacılara çarpıcı görüntüler sundu. Bu görüntülere, inişten hemen önce Kızıl Gezegen yüzeyinin hemen üzerinde sallanan altı tekerlekli aracın bir özçekimi de dahil.

Bilim İnsanları yeni keşfedilen dış gezegende yaşam belirtilerini arayacak
NASA’nın yaptığı Mars’ta yaşam izlerinin aranması gibi yeni keşfedilen DışGezegende yaşam belirtileri aranacak. Ancak bilim adamları daha da uzaklarabakıyorlar. Güneş sistemimizin ötesinde başka bir şeyler daha olabilir mi? TÜBİTAK, Türkiye’de görülen göktaşıyla ilgili tüm soruları yanıtladıTÜBİT…

Renkli fotoğraf araba büyüklüğündeki uzay aracını içeriyor ve bu da muhtemelen uzay tarihinin unutulmaz görüntüleri arasında yer alacak. Görüntü, inişten 24 saat sonra, NASA'nın Los Angeles yakınlarındaki Jet Propulsion Laboratuvarı'ndan (JPL) çevrimiçi bir web yayını sırasında görevli yöneticiler tarafından açıklandı. Mars'a veya Dünya'nın ötesindeki herhangi bir gezegene inen bir uzay aracının bu kadar yakın ve net ilk fotoğrafı, tarihe kazınacak.

JPL'deki Perseverance projesinin baş mühendisi Adam Steltzner, görüntüyü anında ikonik bulduğunu söyledi.Bu, Apollo 11 astronotu Buzz Aldrin'in 1969'da Ay'da ayakta durması veya Voyager 1'in Satürn'ün 1980'deki görüntüleri ile karşılaştırılabilir. Binlerce kişinin yıllarca süren çalışmasını temsil eden bir dönüm noktasıdır sözlerini dile getirdi.

Önümüzdeki hafta NASA, uzay aracına tutturulmuş altı kameranın hepsinin çektiği, daha fazla gökyüzü görüntülerinin yanı sıra ondan önceki süpersonik paraşüt konuşlandırmasını gösteren daha fazla fotoğraf ve video (bazıları muhtemelen sesli) sunmayı hedefliyor.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün