Mars gezgini Perseverance, 'SuperCam' ile eski yaşam izlerini araştırıyor

Mars gezgini Perseverance, 'SuperCam' ile eski yaşam izlerini araştırıyor

Görev bilimcileri Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Perseverance Mars gezgini üzerinde SuperCam olarak da bilinen teknolojinin, ilk örneklerini Kızıl Gezegendeki geçmiş yaşam avında topladığını söyledi. SuperCam'in lazeri, gezginin robotik kolunun erişiminin ötesindeki noktaların gözlemlenmesini sağlar.

Bu " Mars parçaları", "nihayet bu büyüleyici ve temel soruyu yanıtlayabilecek. Dünya'dan başka bir yerde yaşam var mıydı?"

Salda Gölü, Kızıl Gezegendeki eski yaşama ait ipuçlarını sunabilir
NASA’nın gezgin aracı Perseverance, Mars’ın yüzeyini araştırırken, uzakgezegende eski yaşamın izlerini arama görevini de üstlenmişti. Türkiye’ningüneybatısında bulunan bir gölde, eski yaşama ait izler araştırılıyor. Perseverance, Kızıl Gezegenin yüzeyinde ilk sürüşünü gerçekleştirdiGörevlilerCum…

Uzayda yedi ay geçirdikten sonra, NASA'nın Perseverance gezgini geçen ay Mars topraklarına yavaşça indi ve Mars ekvatorunun hemen kuzeyindeki Jezero Krateri'nin kayalık alanlarını ortaya çıkaran siyah-beyaz görüntüler gönderdi.

NASA'nın Bilim Misyonu Müdürlüğü başkan yardımcısı Thomas Zurbuchen, "Bu astrobiyoloji misyonunun kritik bileşeni SuperCam'dir" dedi. Gezginin direğine monte edilen ayakkabı kutusu büyüklüğündedir. Bu aletin içerisinde, Mars'ın ünlü kırmızı yüzeyinin kimyasını, mineralojisini ve moleküler bileşimini analiz etmek için spektrometreler, lazerler ve bir ses kayıt cihazı bulunuyor.

Mars yüzeyi

SuperCam'in lazeri, kalem ucundan daha küçük nesneleri yedi metre (20 fit) kadar uzaktan tespit edebilir ve gezginin robotik kolunun ulaşamayacağı noktaların gözlemlenmesini sağlayabilir.

Gezici, 2030'larda analiz için Dünya'ya geri gelmek üzere kapalı tüplerde iki düzineden fazla kaya ve toprak örneği toplamakla görevlendirildi.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün