Lastik kalem illüzyonu nasıl yapılır?

Lastik kalem illüzyonu nasıl yapılır?

Sert bir kalemin kauçuğa dönüştüğünü görmek istiyorsanız, bir ilkokul öğrencisine sormanız yeterli olacaktır. En sevdiği oyun alanında amatör bir sihirbaz, ucuna yakın bir yerden bir kalem alır ve her şeyi hafifçe yukarı ve aşağı sallar. İllüzyon doğru yapıldığında düz çizgi kıpır kıpır bir dalgaya dönüşür.

Yeni teknoloji kafanızın içine girebilir. Hazır mısınız?
Araştırmacılar ve Doktorlar uzun zamandır konuşmaya veya yazmaya dayalı olmadanbirisinin beyninden bilgi alabilmenin yollarını arıyorlar. Vücutları artıkhareket edemeyen veya konuşamayan insanlar için bu durum yardımcı olabilir.İmplante edilmiş elektrotlar, beynin hareket alanlarındaki sinyalleri…

Peki, lastik kalem illüzyonu nasıl işliyor? Bir bakalım.

Basit bir açıklamayla başlayalım: Gözleriniz ve beyniniz  aynı anda ayak uyduramıyor diyebiliriz. Gözlerinize ışık girdiğinde, çubuklar ve koniler adı verilen reseptörler, sinirler boyunca beyninize bir sinyal iletir ve bu da onu işler. Bu sinyallerin her birini bir fotoğraf olarak düşünün. Beyniniz bu görüntüleri birbirine bağlar.

Lastik kalem illüzyonu

Dolayısıyla tıpkı görselde olduğu gibi sorunsuz hareket ediyormuş gibi görünürler. Yani, arkadaşınız bir kalemi yukarı ve aşağı salladığında, görsel sisteminiz aslında bu hareketi ayrıntılı olarak yakalamıyor.

Thaler'ın WordsSideKick'a verdiği demeçte, beynimizin neden yukarı ve aşağı hareket eden düz bir çizgiyi işleyemediğinin tam olarak belirsiz olduğunu söyledi. Ancak bilim adamları şunu biliyor: İnsan beyni "elinden gelenin en iyisini yapıyor" dedi.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün