Kurumsal kimlik nedir? Kurumsal kimliğin tasarımla 4 ilişkisi 🎈

Kurumsal kimlik nedir? Kurumsal kimliğin tasarımla 4 ilişkisi 🎈

Kurumsal kimlik, bir firma ya da ürün özelinde üretim süreci, satış ve pazarlama konuları da dahil olmak üzere toplu bir ifade yönetimi olarak değerlendirilmektedir.

Firmaların kurumsal kimlik çalışmaları çoğu zaman kendi bünyelerindeki personeller tarafından çalışılsa da 1990'lı yılların sonlarından beridir tamamen dijital itibar meselesi haline dönüşen kurumsal kimliğin artık freelance veya tasarım ajanslarınca yürütüldüğü görülmektedir.

Tasarımcılar için kurumsal kimliğin tasarlanması konusu herhangi bir firma için çok değerli, gelişimine ve büyümesine katkı sağlayabilecek konulardandır.

Tasarımcılar için kurumsal kimlik kavramı
Photo by Ben Kolde / Unsplash

Kurumsal kimlik; güvenilirlik sağlar!

Firmaların, ya da yazımızın başında belirttiğim herhangi bir ürünün kurumsal kimlik etiketine sahip olması daha otoriter bir izlenim yaratmaktadır.

Bu daha fazla satış yapabilmek için gerekenler listesinin en başlarında yer alan konulardan sadece biri.

Kurumsal kimliğin önemi zamanla anlaşılır..

Süreç yönetiminde işi uzatmak, bürokrasiyi artırmak olarak da yorumlanmakta. Oysa bu tamamen daha güvenilir bir ortam tesis edilmesi adına tam aksine kolaylıklar sağlamaktadır.

Tasarım yeteneği nasıl geliştirilir? Tasarım yeteneği ve ötesi
Tasarım yeteneği geliştirilebilir mi? Tasarımcılar kendini geliştirmek için neler yapabilir gibi sorulara farklı yanıtlar paylaştık.

Bir renk, koku, logo.. Kurumsal kimlik için vazgeçilmezler arasındadır...

Bir perakende satış mağazası düşünün, içerisi hep aynı koksun, rafların veya ürünlerin reyonların tasarım yerleşimi kendine özgü olsun, bir süre sonra markayı tanımak için tabelaya bakmanıza gerek kalmayacaktır. Multidisipliner tasarım anlayışı tam da bunu gerektirir.

Erişilebilirlik, ulaşılabilirlik, sağlamlık ve fonksiyonellik getirir

Kurumsal kimlik sahibi olabilmek zamanla mümkün olabileceği gibi süreci hızlandırmak adına yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere profesyonel destek almak gerekebilir. Bir şekilde kurumsal olabilmeyi tasarımın bi parçası veya zorunlulukları arasında görmek gerekir.

Tasarımcı olmak için gereken 5 şey! 👔
Tasarımcı olmak için neler yapmak gerekir? Tasarımcı olmanın püf noktalarını ve güzel detayları sizlerle paylaştık.

Kurumsal kimlik kavramı bir hikayeye bağlı olarak başka hikayelerin doğmasına altlık oluşturur

Çoğu zaman zorlama ya da diğer adıyla "overdesign" işlerin neden başarısız olduklarını anlayabilmek adına kurumsal kimlik kisvesi altına saklanmak bazen kurtarıcı olabilmektedir.

Bu, firmanın bir tercihi diyebilmesi bir başka özgürlük sağlamakta tasarımcılar veya dijital pazarlama adına söylenecekler için.

İyi bir tasarımcı olmak için 25 faydalı ipucu - TasarımHaber
Tasarımcılar hayallerinin peşinden koşar. En iyi tasarımcılar ise peşinden koşulan hayallerin neticesinde ulaşılan kimselerdir. İşte bu söz aslında herşeyi açıklıyor.

Bu yazımızda tasarımcılar veya tasarım bağlamında Kurumsal kimlik kavramını enine boyuna yorumlamaya çalıştım. Fikirleriniz çok değerli, düşüncelerinizi bizimle aşağıdaki yorum kısmından paylaşmanızı önemsiyorum. Ayrıca tasarımhaber.com'a abone olarak daha geniş ve derinlemesine tasarım içeriklerinin keyfini çıkarabilirsiniz.

- Reklam Alanı -
Murat E.

Yazar Murat E.

Mimari projeler, tasarım araçları ve teknoloji ile tasarımı buluşturan konularda içerikler paylaşıyorum. Aynı zamanda Türkiye'nin En Büyük Yapı Platformu YapıForumu.com'un kurucusuyum. #blogger
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün