Küçücük bir altın top, yerçekimi ölçülen en küçük nesnedir

Küçücük bir altın top, yerçekimi ölçülen en küçük nesnedir

Bilim insanları, sadece 90 miligramlık bir kütleye sahip bir nesnenin yerçekimi alanını ölçtüler. Ufacık nesneler bile yerçekimi yasasına uyar.

Ay hakkında bilmeniz gereken ilginç bilgiler
Ay, gece gökyüzündeki parlak ve güzel bir küreden daha fazlasıdır. En yakınkomşumuz da Dünya’yı yaşamak için iyi bir yer haline getirmede büyük rol oynar.Ortalama yalnızca 384.400 kilometre (238.855 mil) uzaklıkta bulunan, Dünya’nınkendi ekseni üzerinde dengelenmesine yardımcı olmak için yeterli …

Sadece 2 milimetre genişliğinde ve yaklaşık 90 miligramlık bir kütleye sahip bir altın top, yerçekimi ölçülen en küçük nesnedir. Fizikçiler, 11 Mart Nature dergisinde raporlarına göre, yerçekiminin son derece zayıf alanları için bile beklendiği gibi çekim gerçekleşmesini doğruluyor. Önceki deneyler, yüzlerce miligram veya daha fazla kütleye sahip nesneleri içeriyordu.

Newton'un evrensel çekim yasası, iki kütle arasındaki çekim kuvvetinin aralarındaki mesafenin karesiyle ters orantılı olduğunu belirtir. İki nesne arasındaki mesafeyi ikiye katlarsanız, dörtte bir kuvvetle birbirlerini çekerler.

Yatay bir cam kiriş üzerindeki altın küre, komşu bir kürenin yerçekimi kuvvetine tepki verir (sağda). Ölçüm, yer çekiminin çok küçük nesneler için bile beklendiği gibi davrandığını doğrular.

Sonuç olarak, araştırmacılar yer çekiminin çok daha küçük ölçeklerde ( SN: 10/28/20 ) nasıl davrandığını test etmek istiyorlar. - aynı anda birden fazla yerde var olmak gibi kuantum becerilerini gerçekleştirebilecek kadar küçük nesneler için bu test üzerinde çalışmalar yapıyorlar. Altın küreler kuantum kurallarına uymak için çok büyük nesnelerdir. Ancak yapılacak olan deneyler, bilim insanlarını yerçekiminin kuantum tarafını keşfetmeye küçük bir adım daha yaklaştırıyor.

Yeni keşifler yeni kapıların anahtarlarını açacaktır.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün