Komşusu olan gezegenler, yaşam aramak için en iyi yerler olabilir

Komşusu olan gezegenler, yaşam aramak için en iyi yerler olabilir

Yeni bir çalışmayla, birden çok gezegene sahip sistemlerin, tek bir gezegene sahip olanlardan daha yuvarlak yörüngelere sahip olma eğiliminde olduğu ileri sürüldü. Kopenhag'daki Niels Bohr Enstitüsü'nden gökbilimci Uffe Gråe Jørgensen, komşu gezegen bolluğunun, Dünya'yı yıkıcı kaostan korumuş olabileceğini ve Dünya'daki yaşamı mümkün kılan şeyin bir parçası olabileceğini dile getirdi.

Gökbilimciler, yıldız oluşumunu engelleyen bir galaksi tespit ettiler
CQ 4479 olarak adlandırılan galaksi, hâlâ birçok yeni yıldız oluşturuyor. Amaaynı zamanda merkezinde, birkaç yüz milyon yıl içinde yıldız oluşumunudurduracak, aktif olarak beslenen süper kütleli bir kara deliğe de sahip.Gökbilimciler Bu galaksiyi ve onun gibi diğerlerini incelemek için çalışmalar…

Aşğıda örnek olarak gösterilen TRAPPIST-1 dış gezegen sistemi gibi çok sayıda komşusu olan gezegen aileleri, tekli dünyalardan daha fazla dairesel yörüngeye sahip olma eğilimindedir. Bu, yaşam aramak için daha iyi yerler oldukları anlamına gelebilir.

TRAPPIST-1

"Yıldızın etrafında, yaşamın gelişmesi için gerekli olan, Dünya'nın büyüklüğü ve konumundan başka bir şey var mı? "Çok sayıda gezegen olması gerekli mi?"

Güneş sisteminin ötesinde bir yaşam arıyorsanız, sayılarda güç vardır.

Bugüne kadar keşfedilen 4.000'den fazla dış gezegenin çoğu uzun veya eksantrik yörüngelere sahip. Bu, güneş sistemimizdeki gezegenlerin düzgün, dairesel yörüngelerinden çarpıcı bir fark olduğuna işaret ediyor. Bir tuhaflık olmaktan ziyade, bu yuvarlak yörüngeler aslında tamamen normal olarak lanse ediliyor.

- Reklam Alanı -
Mehmet Tandoğan

Yazar Mehmet Tandoğan

Ben Mehmet. 28 Eylül 1994 doğumluyum. 5 yılı aşkın haber editörlüğü tecrübemle, sizlere ilginizi çekececeğiniz kategorilerde yazılar yazmaktayım. Umarım sizler için faydalı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün